دوشنبه, 29 بهمن 1397
  • EN
    /  7
عنوان : اعلام آمادگی دانشگاه صنعتی شریف برای همكاری با سازمان نقشه برداری كشور/ مراكز دانش‌بنیان در خدمت توسعه كاربرد اطلاعات مكانی و اپلیكیشن‌های مسیریابی ملی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۷/۰۸ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مهندس مسعود شفیعی به همراهی جمعی از معاونین و مدیران سازمان نقشه برداری کشور از مراکز دانش بنیان دانشگاه صنعتی شریف بازدید کرده و از نزدیک در جریان فعالیت‌های آنها قرار گرفت. بازدیدی که مقدمهای شد برای همکاری آتی این دو مرکز در زمینه حل مسائل فنی و تخصصی سازمان نقشه برداری کشور از یکسو و استفاده از خدمات دانش بنیان دانشگاه شریف در زمینههای مختلف از عکاسی رقومی گرفته تا تولید اپلیکیشن‌های مسیریابی ملی.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، در جريان اين بازديد محمدرضا حسینی معاون مجتمع خدمات فناوري دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به اینکه این دانشگاه 10 هزار دانشجو و 400 نفر عضو هیئت علمی دارد، یادآورشد که این دانشگاه دو دوره آموزش محوری و پژوهش محوری را پشت سر گذاشته و امروزه در دوره فناوری محوری و کارآفرینی به سر میبرد، گفت: در حوزههای مختلف IT و ICT و ....وارد همکاری با بخشهاي بيرون دانشگاه شده و به سودآوری رسیدهایم. کما اینکه در همکاری با همراه اول به سود 37 میلیاردی رسیدیم و 28 میلیارد قرارداد پژوهشی در مجتمع خدمات فناوری داریم.

او با اشاره به اینکه بیش از 300 شرکت همچون اسنپ و کافه بازار در مراکز علمی فناوری دانشگاه صنعتی شریف، شکل گرفته و بلوغ یافتهاند، گفت: دانشگاه شریف به سمت برند «تجاری شدن» پیش میرود. بر این اساس در نمایشگاههای تجاری شرکت میکنیم و به 5-6 کشور از جمله ترکیه، قطر و عمان صادرات داریم.

حسینی که میگفت دانشگاه شریف در حال سرمایهگذاری روی فارغ التحصیلان این دانشگاه است، ادامه داد: در قراردادهای کارآفرینی خود با شرکتهایی که مدیران عامل آنها یا اعضای هیات مدیرهشان از اعضای دانشگاه شریف باشند، زمینه تامین نیروی انسانی آنها از میان دانشجویان این دانشگاه را فراهم میآوریم.

معاون مرکز رشدوفناوری دانشگاه صنعتی شریف، گزارشی از اکوسیستم کارآفرینی فناوری با محوریت «مرکز رشد» این دانشگاه با 15 سال سابقه فعالیت ارائه داد و افزود: در حال حاضر سه سیستمعامل «شتاب دهندهها»، «مدرسه اشتغال» و «دفتر انتقال تکنولوژی» را ساماندهی کرده و هدفمان تجاری کردن ایده‌ها و پژوهشهای دانشجویان و اساتید است. افراد پس از حضور در مركز رشد، می توانند به پارک علم و فناوری دانشگاه شریف راه یابند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه تبدیل ایده به ثروت در دانشگاه شریف محقق شده و شرکتهای دانش بنیان این دانشگاه به درآمدزایی و صادرات رسیدهاند، از برنامههای مشترک این دانشگاه با بانک شهر، بانک ملت، بانک مسکن و.... خبر داد و گفت: در همکاری با بخشهای دولتی ابتدا لازم است که با مسائل و مشکلات آنها روبرو شویم و آنها را شناسایی کنیم، بعد برای رفع آنها ایده بدهیم و برایش کارآفرینی کنیم.

اعلام آمادگی برای همکاری‌های دو جانبه

در ادامه این بازديد مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان ماهیتا دانش بنیان است و از سال 1332 تا کنون به دنبال استفاده از تکنولوژی روز بوده است، به روند تولید نقشه در این سازمان اشاره کرد و گفت: مقرون به صرفه ترین و روزآمدترين روش نقشه برداري، عکس برداری هوایی است. در حال حاضر سازمان نقشه برداری چهار فروند هواپیمای دورنیر ٢٢٨ دارد که نگهداری و تعمیرات آنها علاوه بر هزینه هاي قابل توجه، دسترسي گسترده به قطعات و تجهيزاتي را طلب ميكند، كه با توجه به انحصاري بودن اين هواپيماها در كشور،  با مشكلات زيادي همراه است.

او در واکنش به سخنان معاون مجتمع خدمات فناوري دانشگاه صنعتی شریف که گفته بود برای ارائه ایده براي رفع مشکلات ارکان دولتی باید بدانند که آنها با چه مسائلی روبرو هستند، «قطعات و تجهيزات هواپیماها» را یکی از مسائل سازمان نقشه برداری کشور خواند و گفت: مساله دیگر این سازمان «دوربینهای رقومی» هستند که عمدتا  ساخت كشورهاي غربي هستند و همواره برای نوسازی و تامین قطعات این دوربین ها به کشورهای تولید کننده شان وابسته هستیم. تجهیزات GPS و GNSS سازمان نقشه برداری نیز تماما از خارج از کشور خریداری میشوند که عمدتا آمریکایی، آلماني، سوئيسي یا چینی هستند.

شفیعی با اشاره به تولید حجم زیادی داده روزانه در سازمان نقشه برداری کشور که به شکل فزاینده ای رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حجم داده هاي موجود در سازمان از ٣٨٠ ترابايت عبور كرده كه طي چند سال آينده به مرز ٢ پتابایت خواهد رسيد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه این سازمان از نخستین کامپیوترهای وارداتی بهره مند بوده، یادآورشد که هنوز این سازمان به شکل کامل دیجیتالی نشده است. کما اینکه همچنان اسکنر متریک این سازمان مشغول به روز رسانی عكسها و نقشه های قدیمی است که در دهههای گذشته به روشهای سنتی تولید شده اند.

وی که معتقد بود داده های مکانی این سازمان میتواند پایه کسب و کارها و نرم افزارهای مسیریابی ملی باشند، اعلام آمادگی کرد که در این رابطه و درباره حل تمامی مسائل یاد شده و همچنین پروژههای تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف با این دانشگاه همکاری مشترکی داشته باشند.

این پیشنهاد مهندس شفیعی با استقبال حسینی معاون مجتمع خدمات فناوري دانشگاه صنعتی شریف روبرو شد که گفت: به زودی با جمعی از مدیران مراکز دانش بنیان این دانشگاه از سازمان نقشه برداری کشور بازدیدی خواهند داشت و زمینه های همکاری مشترک را بررسی خواهند کرد.

نیاز به اپلیکیشنهای ملی

دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور نیز در این دیدار از همکاری پیشین این سازمان با برخی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در دوران ریاست مهندس شفاعت یاد کرد و گفت: قرار بود با همکاری مهندسین دانشگاه صنعتی شریف، دوربین‏های زاویهياب نقشه برداری هم دیجیتالی شوند و هم به طول یاب الکترونیکی مجهز شوند. این پروژه اگرچه در حال پیشروی خوبی بود اما به دلیل پاره ای مسائل مالی، به پایان نرسید.

او با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری زیادی دارد، ادامه داد: اطلاعات مکانی سازمان نقشه برداری در تولید اپلیکیشنهای مکان یاب نقش موثری خواهد داشت. در این زمینه بازار کار زیاد و مطالبات فراوانی هم وجود دارد.

گفتني است در اين بازديد كه آقایان جمور، رحماني و كريم زاده و خانمها پسندیده و وزیری معاونین و مدیران سازمان نقشه برداری کشور، رئيس اين سازمان را همراهي ميكردند، از نزدیک با تنوع کاری شركتهاي دانش بنيان و تيمهاي نوآور مستقر در مجتمع خدمات فناوري دانشگاه شريف آشنا شدند.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0