جمعه, 2 فروردين 1398
  • EN
    /  4
عنوان : درخواست رئیس سازمان نقشه‎برداری از آیت‎الله حسینی بوشهری: علما و روحانیون با ورود به مساله فرونشست، مردم را از نتایج مخرب آن مطلع كنند/ نائب رئیس جامعه مدرسین: مقابله با پدیده فرونشست زمین وظیفه ملی است
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۳ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در اولین گام از این سفر، به دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت و با آیتالله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفتوگو کرد.

 

نائب رئیس جامعه مدرسین: مقابله با پدیده فرونشست زمین وظیفه ملی است

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشهبرداری کشور، آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با رئیس و مسؤولان سازمان نقشهبرداری کشور با تقدیر از تلاشهای این سازمان برای تعیین سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران، افزود: «بحث فرونشست زمین چند سالی است که به دلیل استفاده نامناسب از آب‌های زیرزمینی و کشت محصولاتی که برای رشد به آب زیادی نیاز دارند همچون هندوانه تشدید شده و موجب ایجاد شکافهایی در برخی از دشت‌ها و شهرهای مهم ایران شده که نگران‌کننده است».

 

وی ادامه داد: «مقابله با اسراف و ترویج قناعت، یکی از راهکارهایی است که می‌توان با به کارگیری آن، برداشت از سفرههای آب زیرزمینی و خطرات ناشی از فرونشست زمین در اثر کشت محصولات پر آب بر را کاهش داد. در برخی از موارد می‌توان به جای کشت محصولات پرآب بر، آن را از طریق واردات تامین و برای جلوگیری از بیکار شدن افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند، شغل‌های جدید ایجاد کرد. چرا که این کار از نظر اقتصادی و برای جلوگیری از افت سطح سفرهای زیرزمینی و فرونشست زمین بهتر و لازم است».

 

آیت الله بوشهری گفت: «همچنین به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و جلوگیری از کشت محصولاتی که راهبردی و مورد نیاز اصلی کشور نیستند در این زمینه بسیار موثر است».

 

تهیه داده‏های مکانی ارزشمند در در سازمان نقشه‌برداری کشور

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور، افزود: «کاری که این سازمان برای تهیه داده‌های مکانی مورد نیاز کشور انجام می دهد، بسیار ارزشمند است. چرا که پایه هر گونه فعالیت زیربنایی و ساخت و ساز وابسته به وجود نقشه و تعیین موقعیت جغرافیایی است».

 

وی با بیان این که سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از تصاویر و نقشههای قدیمی خود می‌تواند حل کننده بسیاری از اختلافات در تعیین اسناد اراضی باشد، ادامه داد: «بسیاری از زمین‌های کشاورزی در طی سالیان گذشته به دلیل کاهش منابع آبی خشک شده‌اند و آثار کشت و زرع در آن‌ها از بین رفته است که در تعیین مالکیت آنان باید به دقت عمل کرد تا حقی از بهره‌برداران اصلی آن از بین نرود».

 

امام جمعه قم گفت: «در اسلام به مسائل اجتماعی و جمعی توجه ویژه‌ای شده است و همان‌طور که هیچ کس نباید به حقوق فردی دیگران تعدی کند، حقوق جامعه را نیز باید محترم شمرد».

 

تقدیر از جوانگرایی به عنوان عامل تحرک و پیشرفت کشور

وی در ادامه جوان‌گرایی صورت گرفته در سازمان نقشه‌برداری کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: «این مساله را تشویق می‌کنیم، همان طور که در دوران دفاع مقدس فرماندهان با میانگین 27 سال سن توانستند دشمن را شکست دهند، امروز نیز روحیه جوانگرایی عامل پیشرفت و تحرک کشور است، البته در این مساله باید از تجربه افراد سالخورده نیز استفاده شود».

 

آیت الله حسینی بوشهری همچنین به مساله دریاچه نمک قم اشاره کرد و گفت: «باید اقدامات لازم برای تخصیص حقابه‌های این دریاچه انجام شود چرا که در صورت آسیب دیدن آن، بخش زیادی از مردم ساکن در مناطق مرکزی کشور در معرض خطر ریزگردهای نمکی قرار می‌گیرند».

 

 

 

 

سازمان نقشه‌برداری کشور؛ سازمانی با کارشناسان برجسته و تحصیل‌کرده

معرفی سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی و تخصصی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه که فعالیت آن پایه و اساس فعالیتهای عمرانی کشور است؛ سرآغاز سخنان رئیس این سازمان بود.

 

شفیعی با اشاره به اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور درطول 65 سال گذشته با کادری از کارشناسان تحصیلکرده و برجسته توانسته، دادههای مکان محور مورد نیاز بخش‌های مختلف را به خصوص در حوزه زیرساختی و فعالیت‌های عمرانی تامین کند، افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات از جمله هواپیماهای مجهز به ابزار تصویربرداری هوایی و شناورهای دریایی در خلیج فارس و خزر، به صورت مستمر مشغول تهیه داده‌های پایه برای تهیه نقشههای مورد نیاز کشور است».

 

معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: «یکی از حوزههای مهم فعالیت این سازمان پایش تغییرات پوسته زمین است که نتایج آن در دو بخش موضوع مدیریت بحران و فعالیتهای عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد. فرونشستها یکی از انواع تغییرات پوسته زمین هستند که در دشت‌های زیادی از کشور نمایان شدهاند که اگر چه ممکن است در حال حاضر نگران کننده نباشند، اما چنانچه فکری برای کنترل آن نشود، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای کشور به‌همراه خواهد داشت».

 

وی با اشاره به اینکه نرخ نشست سالانه زمین در بعضی از نقاط اطراف شهر قم، به 18سانتی‌متر در سال نیز میرسد، گفت: «اگرچه فعلا در سطح شهر قم، بحرانی در این زمینه نداریم اما موج فرونشست‌های زمین، در حال نزدیک شدن به محدوده شهر است».

 

سازمان نقشه برداری، متولی بررسی فرونشست زمین

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور که میگفت بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران از سال جاری اعلام میزان سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور به این سازمان محول شده است، خاطرنشان کرد: «بررسی وضعیت فرونشست زمین در تمامی مناطق مختلف کشور به صورت مستمر توسط این سازمان رصد و اطلاعات آن به صورت اطلسهایی منتشر می شود».

 

وی تاکید کرد که فرونشست متاثر از کاهش سطح آبهای زیرزمینی و برداشت بیرویه از این آبها است و ابعاد اجتماعی و اقتصادی مختلفی را در پی دارد که از جمله آن در معرض خطر قرار گرفتن سرزمین و تاسیسات زیرساختی است. ایجاد شکافهایی در زمین و ابنیه، شکستن لولههای آب و نفت و ... از جمله عوارض فرونشست زمین است.

 

درخواست شفیعی از علما و روحانیون

شفیعی ادامه داد: «سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یک سازمان تخصصی از علما و روحانیون درخواست می‌کند به این مساله ورود پیدا کنند و با ایجاد دغدغهمندی میان مردم در سطح جامعه فرهنگ سازی نمایند. چرا که مردم با برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نه تنها به خشکسالی دامن میزنند بلکه به سرزمین نیز آسیب زده و آن را تخریب میکنند. اگر جلوی این تخریب و آسیب گرفته نشود، سرزمین ایران دچار مخاطرات بسیاری در سال‌های بعد خواهد شد».

 

تصاویر هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور، چارهساز دعاوی قضایی

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تصاویر هوایی این سازمان که از دهه 30 تا کنون در پروازهای مکرر گرفته شده است، در حل اختلافات در دعاوی قضایی مورد استناد قرار میگیرد، افزود: «غالبا در دعاوی صاحبان زمینهای زراعی و برخی ارگانها همچون سازمان منابع طبیعی و ... از نقشه‌ها و تصاویر هوایی سالهای گذشته سازمان نقشه‌برداری کشور استفاده شده و به آنها استناد میشود. از این رو عکسهای هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور اکنون قابلیت اسنادی پیدا کرده است و می‌توان با استناد به آنها دریافت که یک زمین در سال‌های گذشته چه وضعیتی داشته است و برای مالکیت آن تصمیم‌گیری کرد».

 

وی افزود: «یکی از برنامه‌های در دستور کار سازمان نقشه‌برداری کشور، تهیه تصاویر جدید از حدود 18 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور است تا برای صدور سند مالکیت آن‌ها اقدام شود».

 

لزوم حمایت از دولت

معاون سازمان برنامه و بودجه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حمایت از دولت در این شرایط حساس، گفت: «مقام معظم رهبری حامی دولت هستند اما برخی جریانات سیاسی بیتوجه به شرایط کنونی کشور، دولت را هدف اختلاف‌افکنیهای خود قرار دادهاند. این در حالی است که دولت تلاش میکند تا با همراهی مردم و بخشهای مختلف کشور، با سرفرازی از وضعیت جاری عبور کند. در این زمینه سازمان نقشه‌برداری به عنوان عضو کوچکی از بدنه اجرایی دولت برای چابکی بیشتر و کاهش هزینه‌های خود اقداماتی از جمله جوان‌گرایی و ممنوعیت سفر خارجی مدیران را در دستور کار قرار داده است. همچنین این سازمان قیمت محصولات و خدمات خود را در سال جاری تغییر نداده تا به مردم فشاری وارد نیاید».

 

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری شد.

 

گفتنی است آقایان جمور، زینالپور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاریهای بینالمللی سازمان نقشه‌برداری نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی میکردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشهبرداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0