جمعه, 2 فروردين 1398
  • EN
    /  2
عنوان : دكتر جمور در نشست خبری: فروچاله نتیجه فرونشست است/ چاه‎های مجاز و غیرمجاز سفره آب‎های زیرزمینی را خالی می‎كنند/شهریار و جنوب غرب تهران، بیشترین نرخ فرونشست را دارند
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۵ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور مهمترین دلیل فرونشست در ایران و بویژه پایتخت را برداشت آب‎های زیرزمینی عنوان کرد و گفت: نه تنها چاه‎های غیرمجاز بلکه چاه‎های مجوز دار در خالی کردن سفره آب‎های زیرزمینی سهیم هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه بردرای کشور، دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان در نشست خبری امروز با عنوان «بررسی جامع فرونشست‎ها در سراسر کشور» پس از سخنان مهندس شفیعی، توضیحاتی را ارائه داد. وی با اشاره به اینکه درخصوص فرونشست زمین از سال ۸۰ تا کنون مطالعاتی در بخش‌های مختلف کشور انجام شده است،‌ اظهار کرد: این مطالعات به دلیل محدودیت تجهیزات و اعتبار محدود داده‌های به دست آمده، در قالب اطلس‌ ارائه نشده بود. اما سازمان نقشه برداری کشور با برخورداری از دستگاه‏های مجهز و بررسی‎های دقیق در ایستگاه‎های ژئودینامیک توانست داده‌های علمی و دقیق به دست آمده را در قالب گزارش‌هایی رسمی به مراجع علمی و اجرایی کشور ارائه دهد.این داده‌ها در نشریات معتبر داخلی و خارجی نیز منتشر شده است.

وی با اعتقاد بر اینکه تعداد دشت‎های محتمل آسیب پذیر از پدیده فرونشست، بیش از 50 مورد است، ادامه داد: نقاط پرریسک شناسایی شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور بر اساس خطوط ترازیابی موجود بوده است و این احتمال وجود دارد که در نقاط دیگر نیز با این پدیده روبرو باشیم.

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور در پاسخ به یکی از خبرنگاران، مهمترین علل بروز فرونشست را استخراج منابع زیرزمینی از جمله نفت، گاز، مواد معدنی و آب عنوان کرد و گفت: البته در کشور ما عمده‎ترین دلیل برداشت بیش از حد آب از سفره‎های زیرزمینی است. برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی از سوی چاه‌های دارای مجوز و بدون مجوز صورت گرفته است و اینگونه نیست که تنها چاه‎های غیرمجاز علت بروز این حادثه باشند. برای جلوگیری از این پدیده نیاز به راهکارهای جامعی داریم.

او نیز همچون مهندس شفیعی از تهیه شش اطلس فرونشست زمین از سوی سازمان نقشه برداری کشور سخن گفت که در یکسال اخیر تهیه شده است.

فروچاله از عوارض فرونشست است

جمور در پاسخ به سوال دیگری با تاکید بر اینکه پدیده فرونشست با فروچاله متفاوت است، ادامه داد: فرونشست یک پدیده تدریجی است؛ ولی فروچاله که به آن فروریزش هم می‌گویند، به این دلیل بروز می‎کند که با برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی، در خاک تخلخل‌هایی ایجاد می‌شود و به طور ناگهانی منطقه وسیعی دچار ریزش می‌شود. البته جنس خاک و لایه‎های زیر زمینی در بروز اینگونه حوادث بسیار تعیین کننده هستند.

به گفته وی، فروچاله از عوارض پدیده فرونشست است. برداشت آب‎های زیرزمینی منجر به ایجاد فضای خالی در لایه‏های زیرین زمین می‎شود که یکباره فروچاله‎های چندین متری در زمین ایجاد می‎کند.

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور در پاسخ به خبرنگار دیگری، مهمترین علت فرونشست در پایتخت را برداشت بی رویه آب‎های زیرزمینی با حفر چاه‎های متعدد عنوان کرد و افزود: نه تنها چاه‎های غیرمجاز که برخی چاه‎های مجوز دار از سوی سازمان آب و فاضلاب شهر تهران نیز به این مساله دامن زده‎اند.

نرخ فرونشست در تهران از رباط کریم تا فرودگاه امام

یکی از خبرنگاران درباره نرخ فرونشست تهران بویژه فرودگاه امام خمینی از دکتر جمور سوال کرد. او در پاسخ با اشاره به فرونشست 2 تا 3 سانتیمتری حوالی فرودگاه امام خمینی ، گفت: این میزان فرونشست با نرخ 22 سانیمتری حوالی رباط کریم، قابل مقایسه نیست. به گفته وی، نرخ فرونشست حوالی فرودگاه مهرآباد نیز سالانه یک و نیم سانتیمتر است.

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری بیشترین نرخ فرونشست در تهران را غالبا مربوط به جنوب و جنوب غرب تهران دانست و یادآور شد: بیشترین نرخ فرونشست مربوط به مناطق ۱۸ و ۱۹ تهران است که در منطقه شهریار سالانه ۲۰ تا ۲۲ سانتی‌متر را شامل می شود. البته هرچه به سمت شمال تهران می‏رویم، از نرخ فرونشست کاسته می‎شود.

حرکت گسل‎ها در زلزله کرمانشاه

وی به زلزله ۲۱ آبان سال گذشته کرمانشاه اشاره کرد و افزود: سازمان نقشه برداری کشور پس از این زلزله اقدام به تصویربرداری هوایی از استان کرمانشاه کرد. این تصاویر نشان داد که این منطقه چند ده سانتی‌متر بالا آمدگی داشته که ناشی از حرکت پوسته زمین و جابجایی گسل‎های این منطقه بوده است. مطالعات ما همچنین نشان داد که منطقه زلزله‌زده کرمانشاه حدود ۵۰ سانتی‌متر حرکت از غرب به سمت جنوب غرب داشته است.

 بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0