جمعه, 2 فروردين 1398
  • EN
    /  4
عنوان : در دیدار رئیس سازمان نقشه‎برداری كشور و استاندار قم تاكید شد: تهیه نقشه‎های هوایی جدید و افزایش ایستگاه‎های ژئوماتیك در استان قم
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۸/۰۴ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در پایان سفر یک روزه‏‎اش به قم به منظور دیدار با علما و مراجع عالیقدر تقلید، با استاندار قم نیز دیدار و گفت‎وگو کرد. این دو مقام مسئول دولتی در این دیدار درباره تهیه نقشههای هوایی جدید و افزایش ایستگاههای ژئوماتیک در استان قم مذاکره کردند.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه چهارم آبان‌ماه، طی سفری یک روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوریهمدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی- دیدار کرد و ضمن معرفی این سازمان و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان این دیدارها به استانداری قم رفت و با سیدمهدی صادقی استاندار قم دیدار و گفت و گو کرد. رئیس سازمان نقشه‌برداری کشورر در این دیدار با اشاره به اینکه عکسبرداری هوایی به روز، ارزش اسنادی بالایی دارد، ابراز امیداوری کرد که در کلان‌شهرها، هر پنج سال و در دیگر شهرهای کشور هر 10 سال یک بار عکسبرداری هوایی صورت گیرد و از این طریق نقشههای به‌هنگام در اختیار داشته باشیم.

مسعود شفیعی با اشاره به فرونشست زمین در منطقه جعفریه قم گفت: «بالاترین نرخ فرونشست در منطقه جنوب غرب تهران؛ حوالی شهریار با رقمی بالغ بر 22 سانتیمتر در طول سال ثبت شده و این در حالی است که نرخ فرونشست دشت جعفریه حدود 18-16 سانتیمتر در سال است و این عدد نیز نرخ بالایی محسوب میشود. سازمان نقشه برداری کشور که متولی اعلام نرخ فرونشست در کشور است، سالانه اطلسهایی در این زمینه برای مناطق مختلف منتشر میکند، که در این رابطه اطلس فرونشست قم، یکی از نمونه‌هایی است که اخیراً منتشر شده‌است".

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «پهنه زمینی (PLATE) ایران، تحت فشار PLATE عربی از یک طرف و صفحه اوراسیا از سمت دیگر، در یک روند تدریجی سالانه 2 سانتیمتر درحال کوتاه شدن است که منجر به کوهزایی در نقاط مرتفع فلات ایران میشود. این روند به دقت در حال مطالعه و رصد است".

 

لزوم افزایش ایستگاههای ژئودینامیک استان قم

وی با بیان این که هم اکنون 2 ایستگاه فعال ژئودینامیک در قم وجود دارد، گفت: «در صورتیکه 2 ایستگاه دیگر به مجموعه استان افزوده شود، می‌توان با دقت بهتری روند حرکات پوسته زمین در این استان را مورد مطالعه قرار داد. داده‌های شبکه ژئودینامیک میتواند پیش نشانگر زلزله باشد کما اینکه دستگاههای ما در ایستگاه ژئودینامیک سنندج چند روز قبل از زلزله کرمانشاه علائمی را ثبت کرده بودند و چنانچه ایستگاههای بیشتری در منطقه می‌داشتیم، میتوانستیم اطلاعات دریافتی را معنادار تلقی کنیم و در این ارائه داده‌های مرتبط با پیش‌نشانگرهای زلزله نقش مؤثرتری ایفا کنیم. از این رو توسعه شبکه ژئودینامیک در اولویت فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری قراردارد".

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور از دستور سال گذشته وزیر کشور برای توسعه این شبکه خبر داد و با بیان اینکه استانهای تهران و البرز در اولویت تجهیز برای توسعه این شکبه قرار دارند، افزود: «قرار است از محل اعتبارات مربوط به ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(مصوب سال 1380 مجلس شورای اسلامی)، در این زمینه مساعدت‌هایی صورت بگیرد. این موضوع اخیرا با تأیید رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به هیئت دولت ارسال شده و امیدواریم به زودی تصویب شده و اعتبار لازم به سازمان نقشه‌برداری کشور تخصیص یابد".

شفیعی که ارزش شبکه مبنایی استان قم را معادل یک و نیم میلیارد تومان ارزیابی میکرد، از استاندار خواست تا برای تامین بودجه مورد نیاز برای توسعه شبکه ایستگاههای ژئودینامیک این منطقه از محل منابع این استان نیز مساعدت نماید.

 

درخواست استاندار قم برای به روز رسانی نقشه‌های استان

سیدمهدی صادقی؛ استاندار قم نیز در دیدار با رئیس و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور در استانداری قم، با تاکید بر استفاده از نقشه‌های دقیق تهیه شده از طریق عکسبرداری هوایی به‌منظور برنامه‌ریزی صحیح برای توسعه استان، گفت: «شهرداری قم اقداماتی را برای به‌روز رسانی نقشه‌های استان انجام داده و عکسبرداری هوایی در این زمینه به اتمام رسیده اما برای تبدیل آن به نقشه هنوز به نتیجه نرسیده‌‏اند». وی بر این اساس خواستار بهره‌مندی از ظرفیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور برای تهیه نقشه از عکسهای هوایی شهرداری قم شد و به روز رسانی نقشه‌های قم را به‌عنوان عاملی مهم در توسعه زیرساخت‌های این استان، ضروری دانست.

استاندار قم با ابراز امیدواری نسبت به تامین بودجه مورد نیاز برای افزایش تعداد ایستگاههای شبکه ژئودینامیک در استان قم، از روند سریع فرونشست زمین در برخی دشتهای قم ابراز نگرانی کرد و گفت: «برخی از این مناطق از 50 سال پیش جزو دشت‌های ممنوعه تقسیم‌بندی شده بودند که نشان از وضعیت بحرانی این مناطق دارد".

در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم استاندار قم شد.

گفتنی است آقایان جمور، زینالپور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاریهای بینالمللی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی میکردند. همچنین آقایان حسن رضوی؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان نیز در دیدار با استاندار حضور داشتند.

 


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.1.0

V4.6.1.0