جمعه, 3 خرداد 1398
  • EN
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ 
  • تعداد بازدید : 338
    /  4
دیدار و گفتگوی اعضای هیأت علمی دانشگاه هانوفر آلمان، با رئیس و مدیران فنی سازمان نقشه برداری کشور؛
سرآغاز همكاری های مشترك ایران و آلمان در حوزه مهندسی نقشه برداری
در راستای تقویت همکاری سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه هانوفر آلمان، این سازمان برای کارهای تحقیقاتی خود خواست تا امکان استفاده از تصاویر ماهواره ای آلمان برای ایران فراهم شود.

در راستای تقویت همکاری سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه هانوفر آلمان، این سازمان برای کارهای تحقیقاتی خود خواست تا امکان استفاده از تصاویر ماهواره ای آلمان برای ایران فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، اعضای هیأت علمی دانشگاه هانوفر آلمان، روز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه سال جاری با رئیس و مدیران فنی سازمان دیدار و گفتگو کردند.

مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به همکاری علمی و فنی سازمان با کشور فرانسه، ابراز امیدواری کرد که این همکاری با آلمان نیز برقرار شود.

شفیعی؛ در آغاز این دیدار، ضمن معرفی سازمان نقشه برداری کشور، این مجموعه را بزرگترین مرجع داده های مکانی با 66 ساله سابقه عنوان کرد و گفت: این سازمان، علاوه بر مرتفع کردن نیازهای کشور، در منطقه آسیا  نیز به عنوان یک سازمان مرجع شناخته شده است. ضمن اینکه در سال های اخیر، تجربه همکاری خوب با کشورهای آسیایی و اروپایی، به ویژه کشور فرانسه داشته ایم و امید داریم این همکاری ها به کشور آلمان نیز تعمیم پیدا کند. زیرا ایران، سابقه تاریخی خوبی در همکاری های فنی و علمی با کشور آلمان دارد.

شفیعی؛ امنیت در داده برداری از خاک ایران برای طرح های تحقیقاتی را یکی از نکات برجسته و وجه تمایز آن با دیگر کشورها در منطقه برشمرد و افزود: در ایران، متخصصان و محققان خبره ای هستند که می توانند در فرصت های تحقیقاتی با کشورهای دیگر همکاری کنند. در همین راستا متخصصان سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه استراسبورگ فرانسه وارد همکاری های مشترک شدند.

وی به خلا موجود در حوزه اطلاعات، خصوصاً در بخش مدیریت بحران اشاره کرد و این کمبود را در سیلاب های اخیر در ایران یک چالش دانست و گفت: شبکه ای از ایستگاه های ژئودینامیک در ایران وجود دارد که نیاز به تعمیرات و به روزرسانی دارند.

شفیعی، در بخشی دیگری از این نشست به همکاری های سازمان نقشه برداری کشور با دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد و با حضور متخصصان آلمانی، این همکاری را به شکل سه جانبه بسیار مفید دانست.

وی همچنین معنا دار کردن تصاویر ماهواره ای در سازمان نقشه برداری کشور را یکی از مهمترین فعالیت های این دستگاه معرفی کرد و به پایش مناطق سیل زده در حوادث اخیر برخی از استان های کشور اشاره کرد و گفت: ایران کشور پهناوری است وعلاوه بر این که دسترسی آنلاین به تصاویر ماهواره ای مقدور نیست، به روزرسانی داده های مکانی در ایران نیز بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود و این موضوع شاید وجه تمایز ایران با سایر کشورها در زمینه تولید اطلاعات مکانی باشد.

در ادامه ی این نشست، هیأت علمی آلمانی نیز، ضمن ابراز خرسندی برای حضور در سازمان نقشه برداری کشور، از این سازمان برای حضور در کنفرانس بعدی انجمن بین المللی فتوگرامتری و سنجش از دور (ISPRS) که در کشور فرانسه برگزار خواهد شد، دعوت به عمل آوردند و دورنمای همکاری با ایران را در زمینه نقشه و اطلاعات مکانی، بسیار روشن ارزیابی کردند.

متخصصان آلمانی، ضمن توضیح فرآیند تهیه نقشه در کشورشان، دوره های به روزرسانی نقشه ها در آلمان را یک تا سه سال عنوان کردند و از انجام این فرآیند با بهره گیری از عکسبرداری هوایی خبر دادند. آنها بخشی از این فعالیت ها را در حوزه دولت فدرال آلمان و بخشی دیگر از فعالیت های نقشه برداری آلمان را برحسب نوع نیاز، بر عهده بخش خصوصی عنوان کردند.

اعضای هیأت علمی دانشگاه هانوفر آلمان در این دیدار، پس از طرح سوالاتی در حوزه مدیریت بحران و چگونگی تولید نقشه در سازمان نقشه برداری کشور، از بخش های فنی این سازمان نیز بازدید کردند.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0