plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳
کد مطلب : ۶۷

دیدار مدیر سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) با رئیس سازمان نقشه‌برداری كشور

دریادار "مصطفی ایپتس" مدیر سازمان جهانی هیدروگرافی با مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور دیدار و گفتگوکرد.
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، این نشست روز یکشنبه 4 تیرماه 97 و با حضور آقای هانس لاریتزن مسئول کنترل و انتشار چارتهای الکترونیک ناوبری موسسه پریمار، دکتر یحیی جمور؛ معاون فنی و دکتر علی سلطان‌پور مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این سازمان برگزار شد.
در آغاز این جلسه مهندس شفیعی ضمن تبریک روز جهانی هیدروگرافی و خوش آمدگویی به مهمانان برای اولین حضورشان در ایران و سازمان نقشه‌برداری کشور، چشم‌انداز همکاری‌های این سازمان با سازمان بین‌المللی هیدروگرافی (IHO) را روشن و امیدوارکننده ارزیابی کرد و اظهار داشت: «طی سالهای اخیر جمهوری اسلامی ایران، توسعه دریامحور را خصوصا در سواحل مکران به‌طور جدی مورد توجه قرار داده است، لذا هیدروگرافی مبتنی بر دانش روز و روش‌های نوین بین‌المللی، برای پیش‌بُرد برنامه‌های توسعه‌ دریایی ایران بسیار حائز اهمیت است و سازمان نقشه‌برداری کشور مصمم است حتماً فعالیتهای خود را در حوزه آبنگاری، در چارچوب ضوابط، استانداردها و دستورالعمل‌های فنی (IHO)  به انجام برساند».
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور تاکید کرد: «برای همکاریهای علمی و فنی هیدروگرافی با کشورهای منطقه هیچ محدودیتی نداریم. آماده‌ایم تا زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی آبنگاری توسط بخش خصوصی ایران را با نظارت سازمان نقشه‌برداری کشور فراهم نماییم و به‌عنوان مرکز منطقه‌ای (IHO) ، زمینه‌ساز ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های هیدروگرافی در حوزه خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر باشیم».
شفیعی افزود: «سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت فعالیت‌های آبنگاری در ایران بر عهده "کمیته ملی هیدروگرافی" است که سازمان نقشه‌برداری کشور عضو فعال و مؤثر این کمیته است و بخش عمده چارت‌های دریایی تولید و منتشر شده در ایران، حاصل فعالیت‌های متخصصان این سازمان است».
مصطفی ایپتس نیز ضمن تشکر از مسئولین سازمان نقشه‌برداری کشور، اظهار داشت: «کشور ایران تا کنون در زمینه تولید چارت‌های دریایی بسیار فعال بوده به‌طوری که موفق شده نقشه‌های الکترونیکی جدید خلیج فارس را تولید و جایگزین چارت‌های قدیمی بریتانیا نماید. همچنین با به‌روز رسانی و چاپ آنها، پیشرفت خوبی در این زمینه ایجاد کرده است».
وی با بیان اینکه کشور ایران سواحل گسترده و طولانی دارد، بر لزوم فعالیت پیوسته و پایدار نقشه‌برداری دریایی و فعالیت هیدروگرافی تأکید وخاطر نشان کرد: «تهیه چارت‌های ناوبری الکترونیکی فعالیتی مستمر است و بر همین اساس نقشه‌های دریایی تولید شده، به‌طور پیوسته نیاز به به‌روز رسانی دارند؛ لذا این فعالیت، یک داستان بی پایان است».
مدیر سازمان بین‌المللی هیدورگرافی با اشاره به آغاز فعالیت کشورهای منطقه در زمینه تولید چارت‌های دریایی، گفت: «ایران در این زمینه نسبت به سایر کشورهای منطقه پیشگام است، چرا که ایران با کیلومترها خطوط ساحلی همواره به نقشه‌برداری دریایی در تمامی مناطق خلیج فارس، سواحل دریای عمان  و همچین دریای خزر نیاز دارد».
آقای هانس لاریتزن مسئول کنترل چارتهای الکترونیک ناوبری و نمایندۀ سرویس هیدروگرافی نروژ نیز ضمن تشکر از فعالیت‌های خوب سازمان نقشه‌برداری کشور، با اشاره به فروش خوب چارت‌های دریایی و الکترونیکی ایران، ابراز امیدواری کردکه همکاری‌های فی مابین افزایش یابد.
مدیر آبنگاری و امور جزر و مدّی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این دیدار اعلام کرد: «این سازمان به‌زودی، چارت‌های دریایی بیشتری را برای چاپ به شرکت"PRIMAR " ارسال خواهد کرد که این امر نشانگر فعال بودن بخش هیدروگرافی سازمان نقشه‌برداری ایران دارد».
در پایان این نشست، مدیر سازمان بین‌المللی هیدروگرافی ضمن تشکر از دعوت ایران و سازمان نقشه‌برداری کشور افزود: «توأم با تداوم فعالیت ایران در حوزۀ هیدروگرافی، باید حضور سازمان نقشه‌برداری همراه با سازمان بنادر و دریانوردی ایران، در جلسات فنی و آموزشی IHO" " بیش از پیش پر رنگ شود».
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما