plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب : ۱۹۹۴

به درخواست وزارت امورخارجه؛ اپدیم نقشه‌های سیل مناطق جنوب کشور را تهیه کرد

قلعه گنج بیش از سایر مناطق دچار سیل‌زدگی شده است
بنا به درخواست وزارت امورخارجه، مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم)، نقشه‌های سیل در مناطق جنوب کشور را تهیه کرد.
به درخواست وزارت امورخارجه؛ اپدیم نقشه‌های سیل مناطق جنوب کشور را تهیه کرد
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، پس از سیلی که دی ماه سال جاری در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان رخ داد، وزارت امورخارجه از اپدیم خواست تا نسبت به تهیه نقشه‌های سیل این مناطق اقدام کند.

مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم)، نقشه‌های مناطق تحت تأثیر سیل اخیر را با استفاده از تصاویر پردازش شده ماهواره‌‌های مودیس MODIS، سنتینل SENTINEL و لندست 8 LANDSAT تهیه کرده است.

دکتر مصطفی محقق هماهنگ کننده ارشد اپدیم، در گفت‌وگو با روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، اعلام کرد: پردازش اولیه تصاویر بدست آمده از مناطق ساحلی کنارک و چابهار، از تأثیرات بالقوه در این مناطق خبر می‌دهد و بخش‌هایی از این مناطق پتانسیل ایجاد سیلاب را دارند.

به گفته وی، نقشه‌‌های تهیه شده از مقایسه تصاویر ماهواره‌ای پردازش شده قبل و بعد از سیل بدست آمده‌اند و بر همین اساس پهنه و وسعت مناطق تحت تأثیر سیل در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان مشخص شده است. آخرین اطلاعات بدست آمده از ایستگاه‌های ماهواره‌ای در تاریخ 17ژانویه مصادف با 27 دی ماه و چند روز پس از وقوع سیل در جنوب کشور اخذ شده است. محقق تاکید کرد: مانیتورینگ تصاویر ماهواره‌ای مناطق سیل‌زده همچنان توسط اپدیم ادامه دارد.

بر اساس تصاویر پردازش شده، قلعه گنج در منطقه گلمورتی جنوب استان کرمان، بیش از سایر مناطق این استان دچار سیلزدگی شده است. البته بعضی از رودخانه‌های این منطقه حجم آبی بیشتری داشتند ولی در بازه ساحلی خود باقی مانده‌‌اند.

به گفته محقق، در نتایج بدست آمده از تصاویر ماهواره‌ای، ‌راه‌های ارتباطی، ساختمان‌های مسکونی و شبکه حمل و نقل در استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان به شدت تحت تأثیر سیل قرار گرفته و آسیب دیده‌اند.

هماهنگ کننده ارشد مرکز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه، همچنین اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای برای تهیه این نقشه‌ها؛ حاصل برداشت اطلاعات از ایستگاه‌های ماهواره‌ای کشورهای منطقه و با مشارکت کشورهای عضو اپدیم به انجام رسیده است.

خاطر نشان می‌شود؛ آسیا و اقیانوسیه با وسعت بالا و جمعیت زیاد، قاره‌ای با بیشترین بلایای طبیعی به شمار می‌رود و هرساله بلایای طبیعی، خسارات جانی و مالی بسیار زیادی را متحمل شده است. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و از 40 بلای طبیعی شناخته‌شده در دنیا، 31 مورد آن در ایران اتفاق افتاده است.

مرکز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه، با هدف تبادل اطلاعات و دانش جهت کاهش ریسک و خسارات بلایای طبیعی، با همکاری و کمک ایران و کشورهایی که در این زمینه‌ تجربه موفقی داشته‌اند؛ راه‌اندازی شده است. اپدیم، رویکردها، روش‌ها و مواد آموزشی و ظرفیت‌سازی خاص مقابله با بلایا را ایجاد و به کشورها در این زمینه کمک خواهد کرد.

یکی از  اهدف اپدیم کمک به کشورها برای مقابله با حوادثی مثل خشکسالی، طوفان، گردوغبار، سیل و امثال آن است. کشورهای مختلف می‌توانند از طریق تبادل اطلاعات و داده‌ها در زمینه پایش این مخاطرات و هشدار سریع و پاسخگویی، با یکدیگر همکاری کنند و اپدیم این ظرفیت را ایجاد خواهد کرد. تهیه نقشه‌های سیل اخیر در کشور ایران نیز در راستای تحقق این هدف در اپدیم بوده است که با همکاری ایران با کشورهای منطقه صورت گرفت.

گفتنی است در یک سال گذشته اپدیم با کمک کشورهای منطقه و سازمان‌های متولی امر در ایران همچون سازمان محیط ‌زیست، کمیته ملی مبارزه با گردوغبار و با هدایت سازمان برنامه‌وبودجه، گزارشات کارشناسی و  زیربنایی مختلفی تهیه کرده که می‌تواند راهنما و الگوی مناسبی برای کشورها و همکاری‌های منطقه‌ای باشد.

برای مشاهده گزارش تهیه شده از سوی اپدیم اینجا را کلیک کنید.
تنظیم کننده : مریم صادقی
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما