plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب : ۲۲۰۲

پالایشگاه آبادان به روایت تصاویر ماهواره‌‌‌ای/ از بمباران‎های پیاپی در جنگ تحمیلی تا نفس راحت در سایه امنیت

پالایشگاه تهران 2 بار؛ پالایشگاه شیراز ٤ بار؛ پالایشگاه اصفهان ٨ بار؛ پالایشگاه کرمانشاه ١٧ بار؛ پالایشگاه تبریز ١٩ بار؛ اما پالایشگاه آبادان «بی‎وقفه» در هشت سال جنگ تحمیلی از سوی نیروی هوایی ارتش متجاوز بعثی بمباران شد. از رئیس وقت پالایشگاه گرفته تا معاون کنونی وزیر که در آن ایام، رئیس منطقه نفتی خارک بوده، درباره شمار بمباران‌ پالایشگاه آبادان بر این واژه توافق دارند؛ «بی وقفه»!
پالایشگاه آبادان به روایت تصاویر ماهواره‌‌‌ای/ از بمباران‎های پیاپی در جنگ تحمیلی تا نفس راحت در سایه امنیت
plusresetminus
۰
به گزارش روابط‌عمومی سازمان نقشه‌‌‌‌برداری کشور، در خاطرات علیرضا ضیغمی رئیس منطقه نفتی خارک، چنین روایت شده که « اولین بمباران تاسیسات نفتی در جریان حمله رسمی عراق ساعت ٣ و ٣٦ دقیقه بعدازظهر روز دوم مهر ١٣٥٩ بود که تعدادی از مخازن ذخیره سازی پالایشگاه آبادان بمباران شد و آخرین بمباران دشمن نیز ساعت ١٠ و چهارده دقیقه صبح روز چهاردهم خرداد ١٣٦٧ اتفاق افتاد که در آن روز جنگ مستقیم دشمن با صنعت پالایش تمام شد».  او از این پالایشگاه به عنوان «خط مقدم نبرد» به دلیل مجاورت با رودخانه اروند و نزدیکی به مرز عراق، یاد می‌‌‌‎کند که در طول هشت سال جنگ تحمیلی ٢٣ واحد فرآیندی آن به طور کامل از بین رفت.

سردار حسین بنادری فرمانده عملیات سپاه آبادان؛ ادعای صدام حسین را در مصاحبه‌‌‌هایش یادآوری کرده که می‌‌خواست «سه روزه» خرمشهر را بگیرد. برای همین بود که با هدف قطع منابع درآمدی خوزستان، پالایشگاه آبادان را هدف شدیدترین حملات خود قرار داد تا آن را از مدار خارج کند. پالایشگاهی که در روز ظرفیت ٦٥٠ هزار بشکه نفت را داشت 21 مهرماه 1359 تعطیل شد؛ چرا که هر حمله هوایی، آنجا را با انفجارهای مهیبی همراه می‌‌‌کرد.

به روایت اسناد تاریخی؛ از یک هزار و ١٧ نفر شهید صنعت نفت، ٢٤٢ نفر در پالایشگاه آبادان به شهادت رسیدند. وزارتخانه‎ای که حتی وزیرش نیز در این جنگ به شهادت رسید.

آنچه در ادامه می‎آید تصاویر ماهواره‌‌‌‌‎ای از آتش‌‌‌سوزی حاصل از بمباران پالایشگاه آبادان از نگاه ماهواره آمریکایی لندست 3  در سه تاریخ پیاپی در سال 60  و نهایتا تصویری از ماهواره اروپایی سنتینل 2 در 29 فروردین 1399 است. پالایشگاهی که از نفس افتاده بود حالا در سایه امنیت کشور با خیال راحت نفس می‌‌‌‌‎کشد.
 
در تصویر فوق پوشش گیاهی از جمله نخلستان‌ها به رنگ قرمز دیده می‌شود.

ارائه تصاویر از مهندس علی صادقی نائینی مدیرکل نقشه‌برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه‌برداری کشور
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما