plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۹
کد مطلب : ۶۶

فرصت صدور خدمات فنی مهندسی به اقلیم کردستان عراق و عبور از تحریم‌ها

در دیدار دکتر نصرالهی‎زاده با رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور راهکارهای به‌هنگام نگهداری نقشه‌ها و تقویت شبکه‌های مبنای در استان کردستان ب
صبح امروز در دیدار دکتر بهرام نصرالهی زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان با مهندس مسعود شفیعی، علاوه بر توافق برای عکسبرداری هوایی از نقاط مختلف استان کردستان و به روز رسانی نقشه‎های این استان، درباره زمینه‌سازی برای همکاری با اقلیم کردستان عراق و صدور خدمات نقشه‌برداری به این منطقه نیز مذاکراتی صورت گرفت.
فرصت صدور خدمات فنی مهندسی به اقلیم کردستان عراق و عبور از تحریم‌ها
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور؛ صبح روز شنبه مورخ 21/7/97 دکتر بهرام نصرالهی‎زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان، مهندس مسعود سالمی بوکانی؛ معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این استان و مهندس احمد رفیعی میرزا؛ مدیرکل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور با مهندس مسعود شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با محوریت موضوع عکس‎برداری هوایی از استان کردستان و به‌روز رسانی نقشه‎های این استان دیدار کردند.


همکاری با کشورهای همسایه در حوزه اطلاعات مکانی
در این دیدار مهندس شفیعی، با تاکید بر اهمیت ویژه استان کردستان برای کشور، اعلام کرد: «با تمام توان برای توسعه پایدار این استان همکاری خواهیم کرد و از آنجاییکه اطلاعات مکانی زیربنای برنامه‌ریزی برای توسعه است، تلاش میکنیم با تأمین نقشه و اطلاعات مکانی دقیق و به‌هنگام به سهم خود در توسعه استان کردستان ایفای نقش نماییم». 

وی خاطر نشان کرد: «یکی از اولویتهای مهم سازمان نقشهبرداری کشور، زمینه‌سازی برای صدور خدمات فنی مهندسی در حوزه اطلاعات مکانی و نقشه‌برداری است، لذا آماده مذاکره برای ارائه خدمات نقشه‌برداری اعم از عکسبرداری هوایی، ایجاد ایستگاه‎های دائمی تعیین موقعیت ماهواره‌ای و ژئودینامیک و سامانه‌ها و زیرساخت‌هایاطلاعات مکانی در استان کردستان و کشور هم مرز آن، -عراق به‌ویژه اقلیم کردستان این کشور- هستیم».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور همچنین پیشنهاد داد برای تسریع در کار عکسبردارای هوایی از استان کردستان، سازمان مدیریت و برنامهریزی استان تسهیلات لازم برای فعالیت کروی پروازی سازمان نقشهبرداری کشور را  در طی مدت عملیات عکسبرداری در این استان، فراهم آورد و نسبت تامین سوخت هواپیما هم همکاری لازم را مبذول دارند».

وی در واکنش به وجود زمینه لازم در اقلیم کردستان عراق برای برخورداری از خدمات فنی و مهندسی نقشهبرداری ایران در این منطقه که از سوی آقای نصرالهی‎زاده تشریح شد،گفت: «صدور خدمات فنی و مهندسی به اقلیم کردستان، می‎تواند نقطه اتصال مناسبی بین دو کشور باشد و زمینه همکاری بیشتر ایران و عراق را فراهم آورد. همچنین این همکاری تجربه خوبی خواهد بود تا با دیگر کشورهای همسایه هم در حوزه اطلاعات مکانی و نقشه‌برداری همکاری کنیم».

رئیس سازمان نقشهبرداری کشور همچنین
با اشاره به تحریم‎های موجود علیه کشورمان، گفت: «در حال حاضر 130 ایستگاه ژئودینامیک در کشور داریم که باید تعداد آن را تا 400 ایستگاه ارتقا دهیم. برای هر یک از این ایستگاه‎های نیازمند گیرنده‌های تعیین موقعیت پیشرفته‌ای هستیم که علاوه بر محدودیت‌های اعتباری، به دلیل تحریم‎ها، تهیه آنها بسیار سخت و تاحدودی ناممکن شده‌است».
وی بر این اساس خواستار استفاده از ظرفیت‎های مرزی استان کردستان برای مقابله با تحریم‎ها و استفاده از تجهیزات مورد نیاز نقشهبرداری شد.

لزوم ایجاد شبکههای مبنایی در اقلیم کردستان
دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشهبرداری کشور نیز در این نشست با اشاره به این که پروژههای اجرا شده در اقلیم کردستان عراق بصورت LOCAL  (محلی) و بدون هیچ‌گونه شبکه سراسری یکپارچه مبنایی انجام شده است، اظهار داشت: «با ایجاد شبکههای مبنایی در کردستان عراق، فرصت خوبی برای سرمایهگذاری در این اقلیم فراهم میشود. اما قبل از شروع همکاریها در این حوزه، باید بازدید میدانی و نیازسنجی از آن منطقه در اولویت کار قرار بگیرد».

رایزنی با مقامات اقلیم کردستان عراق و دور زدن تحریم‎ها
در این دیدار دکتر بهرام نصرالهی‎زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامهریزی استان کردستان، در رابطه با عکس‌برداری هوایی و تهیه نقشه از این استان که تاکنون بخشی از آن در قالب پروژه کاداستر اراضی کشاورزی استان در دست انجام است، اظهار داشت: «تصویربرداری مناطق شمال استان به پایان رسیده ولی تصویر برداری از غرب و جنوب استان هنوز انجام نشده است».

وی با اعلام آمادگی برای همکاری بیشتر با سازمان نقشهبرداری برای تکمیل پروژه عکس‌برداری هوایی از استان، پیشنهاد کرد که با هماهنگی کنسولگری ایران در اقلیم کردستان در سلیمانیه و اربیل عراق، زمینه صدور خدمات و توانمندی‎های سازمان نقشهبرداری به این کشور و همکاریهای اقتصادی با این اقلیم بهتر فراهم شود».

نصرالهی‎زاده از پیشنهاد مهندس شفیعی مبنی بر فراهم کردن تمهیدات پشتیبانی کروی پروازی و تامین سوخت هواپیمای سازمان نقشهبرداری کشور توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، طی مدت عملیات عکس‌برداری هوایی در استان کردستان استقبال کرد و گفت: «آماده هر نوع همکاری با سازمان نقشهبرداری کشور هستیم».

وی بر این اساس از آمادگی سازمان مدیریت و برنامهریزی استان کردستان برای تامین اعتبار ایجاد دو ایستگاه ژئودینامیک جدید در این استان خبر داد و گفت: «میکوشیم علیرغم تحریم‎های اعمال شده علیه کشورمان، زمینه تأمین تجهیزات مورد نیاز سازمان نقشهبرداری کشور از مرز این استان را نیز فراهم آوریم».

او در سخنانش گریزی هم
به پتانسیل کشاورزی استان زد و اعلام کرد: «این استان رتبه دوم تولید گندم دیم در کشور را در اختیار دارد».

نصرالهی‌زاده همچنین از معادن استان کردستان به‌ویژه معدن طلای آن، برنامه‎های گردشگری استان اعم از ساخت هتلی پنج ستاره و تعدد اماکن بوم گردی در آن نیز سخن گفت و افزود: «در حوزه راه و جاده و توسعه گردشگری کارهای خوبی در این استان انجام شده که میتوان به ساخت هتل 5 ستاره بانه و دو هتل 3و 5 ستاره در سنندج اشاره کرد».

رئیس سازمان مدیریت و برنامهریزی استان کردستان گفت: «سهم این استان از 8 میلیارد اعتبار صندوق توسعه ملی برای مهار آب‎های مرزی بسیار خوب و مطلوب بوده‌است». نصرالهی زاده همچنین اعلام کرد شهر بانه به عنوان سومین مرز ترانزیتی کشور مشغول فعالیت است.

الزام تمامی دستگاهها برای استعلام وجود نقشه قبل از برگزاری هر نوع مناقصه تهیه نقشه از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان

مهندس احمد رفیعی میرزا؛ مدیرکل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور هم در این دیدار با اعلام نیاز استان کردستان به ایجاد حداقل 3 ایستگاه دیگر برای فعالیتهای نقشهبرداری در کنار دو ایستگاه موجود در این استان اظهار داشت: «هماکنون هماهنگی خوبی بین سازمان مدیریت و برنامهریزی استان کردستان و اداره کل نقشه‌برداری منطقه غرب کشور وجود دارد و بر اساس ابلاغیه آقای نصرالهی‎زاده تمام دستگاهها موظف شده‌اند طی استعلامی از سازمان مدیریتوبرنامه‌ریزی استان از نقشههای مورد تایید سازمان نقشهبرداری کشور استفاده کنند».

رفیعی‌میرزا که پیشنهاد همکاری با اقلیم کردستان عراق را بسیار مفید و موثر برای همکاریهای دیپلماتیک دو کشور میدانست، ادامه داد: «لازم است ابتدا توانمندی‎ها و خدمات سازمان نقشه‌برداری کشور به اقلیم کردستان عراق معرفی شود تا آنان بر اساس پتانسیل موجود در این سازمان، از ظرفیت‎های سازمان نقشهبرداری کشور در طرحهای توسعهای خود بهره ببرند».

تصویربرداری 2 میلیون هکتار از اراضی استانهای زنجان و  کردستان
مهندس علی اسلامی‎راد، مدیر کل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در این نشست اعلام کرد: «طی یک‌سال اخیر، حدود 2 میلیون هکتار از اراضی استان‌های زنجان و کردستان تصویربرداری شده است که برای آن 25 روز زمان صرف شده است. برای تکمیل تصویربرداری از سنندج و دیگر نقاط باقی مانده از استان کردسان نیز حدود 12 روز زمان لازم است».

وی با اشاره به لزوم هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح و همچنین مقامات دولت عراق برای عکسبرداری نواحی مرزی در استان کردستان، یادآور شد: «پس از اورهال(بازآماد) موتورهای هواپیمای سازمان نقشهبرداری کشور، تصویربرداری از شهر تهران و تکمیل پروژه عکسبرداری از استان همدان در اولویت است و پس از آن عکسبرداری از استان کردستان آغاز خواهد شد».
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما