plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۹
کد مطلب : ۸۹
طی دیدار مسؤولان سازمان نقشه‎برداری کشور با امام جمعه قم مطرح شد؛

آیت‌الله حسینی بوشهری: جوانگرایی صورت‌گرفته در سازمان نقشه‌برداری کشور ارزشمند است

مقابله با پدیده فرونشست زمین وظیفه ملی است
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک روزه به استان قم با جمعی از علما و مراجع عالیقدر تقلید دیدار کرد و ضمن معرفی این سازمان، گزارشی از وضعیت فرونشست در کشور به‌ویژه استان قم ارائه و بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تاکید کرد.
آیت‌الله حسینی بوشهری: جوانگرایی صورت‌گرفته در سازمان نقشه‌برداری کشور ارزشمند است
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی روز پنجشنبه سوم آبان‌ماه، طی سفری یک‌روزه به استان قم با مراجع عالیقدر تقلید؛ آیات عظام نوری‎همدانی، علوی گرگانی و نیز علمای شاخص حوزه علمیه قم؛ آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله حسینی بوشهری و آیت‌الله اعرافی، دیدار کرد و ضمن تبیین فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و ارائه گزارشی از وضعیت فرونشست زمین در کشور؛ به‌ویژه استان قم، بر لزوم جلوگیری از ادامه این روند تأکید نمود.
 
رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در اولین گام از این سفر، به دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت و با آیت‎الله سیدهاشم حسینی بوشهری، امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار و گفت‎وگو کرد.
 
 
نائب رئیس جامعه مدرسین: مقابله با پدیده فرونشست زمین وظیفه ملی است
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری امام جمعه و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار با رئیس و مسؤولان سازمان نقشه‎برداری کشور با تقدیر از تلاش‎های این سازمان برای تعیین سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران، افزود: «بحث فرونشست زمین چند سالی است که به دلیل استفاده نامناسب از آب‌های زیرزمینی و کشت محصولاتی که برای رشد به آب زیادی نیاز دارند همچون هندوانه تشدید شده و موجب ایجاد شکاف‎هایی در برخی از دشت‌ها و شهرهای مهم ایران شده که نگران‌کننده است».
 
وی ادامه داد: «مقابله با اسراف و ترویج قناعت، یکی از راهکارهایی است که می‌توان با به کارگیری آن، برداشت از سفره‎های آب زیرزمینی و خطرات ناشی از فرونشست زمین در اثر کشت محصولات پر آب بر را کاهش داد. در برخی از موارد می‌توان به جای کشت محصولات پرآب بر، آن را از طریق واردات تامین و برای جلوگیری از بیکار شدن افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند، شغل‌های جدید ایجاد کرد. چرا که این کار از نظر اقتصادی و برای جلوگیری از افت سطح سفرهای زیرزمینی و فرونشست زمین بهتر و لازم است».
 
آیت الله بوشهری گفت: «همچنین به کارگیری روش‌های نوین آبیاری و جلوگیری از کشت محصولاتی که راهبردی و مورد نیاز اصلی کشور نیستند در این زمینه بسیار موثر است».
 
تهیه داده‏های مکانی ارزشمند در سازمان نقشه‌برداری کشور
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور، افزود: «کاری که این سازمان برای تهیه داده‌های مکانی مورد نیاز کشور انجام می دهد، بسیار ارزشمند است. چرا که پایه هر گونه فعالیت زیربنایی و ساخت و ساز وابسته به وجود نقشه و تعیین موقعیت جغرافیایی است».
 
وی با بیان این که سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از تصاویر و نقشه‎های قدیمی خود می‌تواند حل کننده بسیاری از اختلافات در تعیین اسناد اراضی باشد، ادامه داد: «بسیاری از زمین‌های کشاورزی در طی سالیان گذشته به دلیل کاهش منابع آبی خشک شده‌اند و آثار کشت و زرع در آن‌ها از بین رفته است که در تعیین مالکیت آنان باید به دقت عمل کرد تا حقی از بهره‌برداران اصلی آن از بین نرود».
 
امام جمعه قم گفت: «در اسلام به مسائل اجتماعی و جمعی توجه ویژه‌ای شده است و همان‌طور که هیچ کس نباید به حقوق فردی دیگران تعدی کند، حقوق جامعه را نیز باید محترم شمرد».
 
تقدیر از جوانگرایی به عنوان عامل تحرک و پیشرفت کشور
وی در ادامه جوان‌گرایی صورت گرفته در سازمان نقشه‌برداری کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: «این مساله را تشویق می‌کنیم، همان طور که در دوران دفاع مقدس فرماندهان با میانگین 27 سال سن توانستند دشمن را شکست دهند، امروز نیز روحیه جوانگرایی عامل پیشرفت و تحرک کشور است، البته در این مساله باید از تجربه افراد سالخورده نیز استفاده شود».
 
آیت الله حسینی بوشهری همچنین به مساله دریاچه نمک قم اشاره کرد و گفت: «باید اقدامات لازم برای تخصیص حقابه‌های این دریاچه انجام شود چرا که در صورت آسیب دیدن آن، بخش زیادی از مردم ساکن در مناطق مرکزی کشور در معرض خطر ریزگردهای نمکی قرار می‌گیرند».
 
 
 
 
سازمان نقشه‌برداری کشور؛ سازمانی با کارشناسان برجسته و تحصیل‌کرده
معرفی سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یکی از نهادهای حاکمیتی و تخصصی زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه که فعالیت آن پایه و اساس فعالیت‎های عمرانی کشور است؛ سرآغاز سخنان رئیس این سازمان بود.
 
شفیعی با اشاره به اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور درطول 65 سال گذشته با کادری از کارشناسان تحصیل‎کرده و برجسته توانسته، داده‎های مکان محور مورد نیاز بخش‌های مختلف را به خصوص در حوزه زیرساختی و فعالیت‌های عمرانی تامین کند، افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات از جمله هواپیماهای مجهز به ابزار تصویربرداری هوایی و شناورهای دریایی در خلیج فارس و خزر، به صورت مستمر مشغول تهیه داده‌های پایه برای تهیه نقشه‎های مورد نیاز کشور است».
 
معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: «یکی از حوزه‎های مهم فعالیت این سازمان پایش تغییرات پوسته زمین است که نتایج آن در دو بخش موضوع مدیریت بحران و فعالیت‎های عمرانی مورد استفاده قرار می‎گیرد. فرونشست‎ها یکی از انواع تغییرات پوسته زمین هستند که در دشت‌های زیادی از کشور نمایان شده‎اند که اگر چه ممکن است در حال حاضر نگران کننده نباشند، اما چنانچه فکری برای کنترل آن نشود، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای کشور به‌همراه خواهد داشت».
 
وی با اشاره به اینکه نرخ نشست سالانه زمین در بعضی از نقاط اطراف شهر قم، به 18سانتی‌متر در سال نیز می‎رسد، گفت: «اگرچه فعلا در سطح شهر قم، بحرانی در این زمینه نداریم اما موج فرونشست‌های زمین، در حال نزدیک شدن به محدوده شهر است».
 
سازمان نقشه برداری، متولی بررسی فرونشست زمین
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور که می‎گفت بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بحران از سال جاری اعلام میزان سطح فرونشست زمین در مناطق مختلف کشور به این سازمان محول شده است، خاطرنشان کرد: «بررسی وضعیت فرونشست زمین در تمامی مناطق مختلف کشور به صورت مستمر توسط این سازمان رصد و اطلاعات آن به صورت اطلس‎هایی منتشر می شود».
 
وی تاکید کرد که فرونشست متاثر از کاهش سطح آب‎های زیرزمینی و برداشت بی‎رویه از این آبها است و ابعاد اجتماعی و اقتصادی مختلفی را در پی دارد که از جمله آن در معرض خطر قرار گرفتن سرزمین و تاسیسات زیرساختی است. ایجاد شکاف‎هایی در زمین و ابنیه، شکستن لوله‎های آب و نفت و ... از جمله عوارض فرونشست زمین است.
 
درخواست شفیعی از علما و روحانیون
شفیعی ادامه داد: «سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان یک سازمان تخصصی از علما و روحانیون درخواست می‌کند به این مساله ورود پیدا کنند و با ایجاد دغدغه‎مندی میان مردم در سطح جامعه فرهنگ سازی نمایند. چرا که مردم با برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی نه تنها به خشکسالی دامن می‎زنند بلکه به سرزمین نیز آسیب زده و آن را تخریب می‎کنند. اگر جلوی این تخریب و آسیب گرفته نشود، سرزمین ایران دچار مخاطرات بسیاری در سال‌های بعد خواهد شد».
 
تصاویر هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور، چارهساز دعاوی قضایی
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه تصاویر هوایی این سازمان که از دهه 30 تا کنون در پروازهای مکرر گرفته شده است، در حل اختلافات در دعاوی قضایی مورد استناد قرار می‎گیرد، افزود: «غالبا در دعاوی صاحبان زمین‎های زراعی و برخی ارگان‎ها همچون سازمان منابع طبیعی و ... از نقشه‌ها و تصاویر هوایی سال‎های گذشته سازمان نقشه‌برداری کشور استفاده شده و به آنها استناد می‎شود. از این رو عکس‎های هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور اکنون قابلیت اسنادی پیدا کرده است و می‌توان با استناد به آنها دریافت که یک زمین در سال‌های گذشته چه وضعیتی داشته است و برای مالکیت آن تصمیم‌گیری کرد».
 
وی افزود: «یکی از برنامه‌های در دستور کار سازمان نقشه‌برداری کشور، تهیه تصاویر جدید از حدود 18 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور است تا برای صدور سند مالکیت آن‌ها اقدام شود».
 
لزوم حمایت از دولت
معاون سازمان برنامه و بودجه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم حمایت از دولت در این شرایط حساس، گفت: «مقام معظم رهبری حامی دولت هستند اما برخی جریانات سیاسی بی‎توجه به شرایط کنونی کشور، دولت را هدف اختلاف‌افکنی‎های خود قرار داده‎اند. این در حالی است که دولت تلاش می‎کند تا با همراهی مردم و بخش‎های مختلف کشور، با سرفرازی از وضعیت جاری عبور کند. در این زمینه سازمان نقشه‌برداری به عنوان عضو کوچکی از بدنه اجرایی دولت برای چابکی بیشتر و کاهش هزینه‌های خود اقداماتی از جمله جوان‌گرایی و ممنوعیت سفر خارجی مدیران را در دستور کار قرار داده است. همچنین این سازمان قیمت محصولات و خدمات خود را در سال جاری تغییر نداده تا به مردم فشاری وارد نیاید».
 
در پایان این دیدار نقشه برجسته ایران و نقشه فرونشست استان قم توسط مهندس شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، تقدیم آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری شد.
 
گفتنی است آقایان جمور، زینال‎پور، شهبازی و خانم وزیری معاون فنی، مدیر کل امور اداری و توسعه منابع انسانی، مشاور رئیس و سرپرست حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری‎های بین‎المللی سازمان نقشه‌برداری نیز مهندس شفیعی را در این دیدار همراهی می‎کردند. همچنین حسن رضوی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان قم و شاکر معاون آمار و اطلاعات این سازمان از دیگر همراهان رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دیدار با علما و مراجع بودند.
 
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما