تاریخ انتشاريکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۴
کد مطلب : ۱۱۶۲

اعطای جایزه ملی ابوریحان به نقشه برداران؛ جغرافی دانان و منجمان برگزیده

صبح امروز نشست هم‎اندیشی اجرای مراسم بزرگداشت سالروز ابوریحان بیرونی در سازمان نقشه برداری کشور با حضور نمایندگانی از این سازمان، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان فضایی کشور، انجمن نجوم ایران و گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.
اعطای جایزه ملی ابوریحان به نقشه برداران؛ جغرافی دانان و منجمان برگزیده
plusresetminus
۱
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور،در این نشست که اولین جلسه شورای راهبری برگزاری مراسم جایزه ابوریحان بیرونی به شمار می‌رفت، توافق شد که دبیرخانه برگزاری این مراسم در سازمان نقشه برداری کشور ایجاد شود. اعضای شورای راهبری برگزاری این مراسم شامل نمایندگان سازمان نقشه برداری کشور، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان فضایی ایران خواهند بود تا با مشورت سایر انجمن‎ها و نهادهای علمی مرتبط اعم از جامعه مهندسان نقشه‌برداری کشور، دانشکده و گروه جغرافیایی دانشگاه تهران، انجمن علمی جغرافیای دانشگاه امیرکبیر، انجمن نجوم ایران، رصدخانه ملی ایران و .... سه کارگروه اصلی این مراسم را در سه حوزه «مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک»، «جغرافیا» و «علوم فضایی و نجوم» تشکیل دهند.
این کارگروه‎ها معیارهایی را برای انتخاب چهره‎های برتر در این سه حوزه که متناسب با شخصیت چند وجهي علمي ابوریحان بیرونی انتخاب شده‌اند؛ در نظر خواهند گرفت تا در نشست هم اندیشی آتی شورای راهبری، به تصویب نهایی برسد.

مهندس مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه برداری کشور در این نشست، با اشاره به شخصیت علمی ابوریحان بیرونی که در گرایش‌های مختلف علمی برجسته و نامدار است، گفت: جغرافیدانان، منجمان، ریاضی‎دانان، نقشه‌برداران و ... هر یک از منظری متفاوت به این شخصیت والا می‌پردازند. بدین ترتیب گرامیداشت این دانشمند ایرانی، بهانه خوبی برای تجمع صاحبنظران، اساتید، کارشناسان و اصناف هر یک از این گرایش‌ها و قدردانی از مفاخر این حوزه‌ها است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اهداف برگزاری این نشست، شناسایی و معرفی نامداران حوزه جغرافیا، نجوم و مهندسی نقشه‌برداری خواهد بود و سعی داریم تا در این مراسم، پژوهشگران و متخصصان این سه حوزه که برای توسعه و ارتقای دانش ملی تلاش کرده‎اند، به شایستگی معرفی و از خدمات آنها قدردانی شود. البته ابوریحان بیرونی به عنوان یک ریاضی‎دان و فیزیک‌دان برجسته نیز شناخته شده است که در برگزاری این مراسم در سال‎های آینده می‎توانیم به این ابعاد این دانشمند نیز بپردازیمو کارگروه‎هایی را متناسب با آن به این مراسم بیافزاییم.
شفیعی که می‎گفت این مراسم به منظور هم نشینی و هم افزایی در سه حوزه نقشه برداری، علوم فضایی و علوم جغرافیایی به بهانه سالروز ابوریحان بیرونی برای نخستین بار است که برپا می‎شود و قطعا بی عیب و نقص نخواهد بود، ادامه داد: بدون ذره‌ای ناامیدی باید برای تکامل این مراسم در سال‌های آتی تلاش کنیم تا گرامیداشت این روز تاریخی با همراهی دستگاه‌ها و انجمن‌های علمی مرتبط نهادینه شود. سازمان نقشه برداری کشور به عنوان متولی دبیرخانه آیین گرامیداشت ابوریحان بیرونی با حمایت و پشتیبانی شما عزیزان رای برجسته سازی این رویداد مهم تلاش خواهد کرد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در بخش دیگری از سخنان خود بر تشکیل سه کارگروه تخصصی مهندسی نقشه برداری، جغرافیا و علوم فضایی و نجوم تأکید کرد و گفت: در هر یک از این کارگروه ها، معیارهای سنجش و انتخاب چهره‎های برتر می‎تواند با این محوریت تعیین ‎شود که برای رفع مشکلات اساسی کشور در عصر فعلی چه تلاشی از سوی چهره‏های منتخب صورت گرفته و یا در عرصه تحقیقاتی چه فناوری ها و تجاربی به دست آمده است تا بدین ترتیب ظرفیت‎های این سه رشته، به درستی شناسایی شوند. البته تعیین معیارهای انتخاب چهره‎های برتر در این سه حوزه باید به تایید کارگروه‎های تخصصی برسد و این صرفا یک پیشنهاد است. حتی در هر یک از این کارگروه‎ها می‎توان عناوین متعددی را برای انتخاب منتخبان در نظر گرفت. اما لازم است که این عناوین در هر سه کارگروه مشترک باشد.
یکی دیگر از موضوعات مورد تأکید رئیس سازمان نقشه برداری کشور و سایر نمایندگان حاضر در این نشست، شناسایی انجمن ها، تشکل‌ها و اصناف متعدد تخصصی مرتبط از سوی کارگروه‌ها بود.

 دکتر خاکیان عضو انجمن نجوم ایران، پیشنهاد کرد که از ظرفیت رصدخانه ملی ایران نیز در بخش مربوط به علوم فضایی در این مراسم استفاه شود. پیشنهاد دیگر وی نیز حاکی از آن بود که در برگزاری این همایش به سراغ خبرگان نوجوان یعنی دانش آموزان نخبه حوزه‎های مذکور نیز بروند تا بستر لازم برای آشنایی این قشر از جامعه با علوم پایه مثل نجوم و جغرافیا نیز به بهانه گرامیداشت شخصیت ابوریحان، فراهم شود. وی باشگاه دانش پژوهان جوان و بالاخص سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) را گزینه خوبی برای شناسایی و معرفی دانش آموزان المپیادی دانست که به عنوان بزرگترین پتانسیل علمی در کشور شناخته شده‎اند. مهندس شفیعی نیز از متولیان هر سه کارگروه خواست تا با همکاری آموزش و پرورش، بخشی از این مراسم را به دانش آموزان اختصاص دهند.

دکتر فتوحی مشاور رئیس سازمان فضایی کشور نیز ضمن اشاره به امکانات و تجهیزات رصد خانه امام علی(ع) در دفتر آیت‎الله سیستانی و موسسه تحقیقاتی آیت الله ری شهری در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، خواستار بهره گیری از ظرفیت‎های حوزه‌های علمیه شد و بر لزوم تقدیر از بخش خصوصی فعال در این عرصه‎ها، شرکت‎های دانش بنیان و استارت‎آپ‎ها با هدف توجه به کسب و  کارهای این سه شاخه برای گسترش علوم پایه تأکید کرد.

مهندس معصومی، معاون پژوهشی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز ضمن تقدیر از این رویکرد، پیشنهاداتی مبنی بر نحوه گزینش اساتید و فعالان حوزه‌های مدنظر عنوان کرد و گفت: به نظر اینکه چه کسی با چه راهکاری توانسته چالشی را در کشور برطرف کند، می‎تواند به عنوان ملاکی برای ارزیابی و مبنای انتخاب افراد منتخب قرار گیرد.

دکتر بدیعی عضو هیات علمی گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران نیز پیشنهاداتی حاکی از آنکه به مقام مرحوم دکتر محمدحسن گنجی به عنوان پدر جغرافیا نیز در این مراسم پرداخته شود، عنوان نمود. وی به منزل مرحوم گنجی اشاره کرد که هم اکنون به عنوان «موزه جغرافیا» بازدیدش برای عموم آزاد است و می تواند به صورت نمادین مقر دبیرخانه آیین گرامیداشت ابوریحان بیرونی باشد. او همچنین پیشنهادداد که مباحث نظری جدید در علوم جغرافیا و نقشه برداری، معیاری برای انتخاب چهره‎های منتخب در هر سه کارگروه باشد.

دکتر توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه برداری نیز با اشاره به اینکه لازم است برای سخنرانان کلیدی این مراسم نیز تصمیم گیری وشد؛ پیشنهاد داد که از چهره‎هایی همچون دکتر کرامتی به عنوان یک ابوریحان شناس و سردبیر نشریه نور، دکتر تقوی، دکترگلشنی، دکتر چاوشی و دکتر منصوری دعوت به عمل آید. وی، مهارت، تخصص، تجارب در زمینه آموزش، جایگاه علمی افراد و میزان حضورشان در کنفرانس های داخلی و بین المللی، ارائه طرح های اجرایی، خلاقیت و نوآوری را به عنوان معیارهای انتخاب چهره‌های برتر در سه کارگروه مذکور پیشنهاد کرد.

خانم نسرین وزیری مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور نیز پیشنهاد کرد که شورای راهبردی مراسم بزرگداشت ابوریحان با محوریت سه سازمان نقشه برداری کشور، جغرافیایی و فضایی تشکیل شود و هر یک از این سه سازمان از ظرفیت تشکل‎های علمی و تخصصی مرتبط برای تعیین معیارهای افراد منتخب بهره ببرند. او همچنین پیشنهاد داد که این سازمان‎ها جلسات مشترکی با انجمن‎های مرتبط تا پیش از نشست آتی داشته باشند و نتیجه بررسی‎هایشان درباره محورهای پیشنهادی برای انتخاب افراد منتخب را گردآوری و ارائه کنند.

مهندس شفیعی؛ در خاتمه این نشست از نمایندگان دستگاه‎های حاضر در این نشست تشکر و درخواست کرد تا با همکاری سازمان نقشه برداری کشور همه مخاطبین مراسم گرامیداشت ابوریحان را که طیف وسیعی از دانشمندان، متخصصان، مبتکران، اساتید دانشگاهی و دانشجویان و ... را دربر می‎گیرد، شناسایی و به این مراسم دعوت کنند.

گفتنی است مراسم بزرگداشت ابوریحان بیرونی، شهریور ماه برگزار خواهد شد.
نام شما
آدرس ايميل شما

خلیل جمشیدی
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام
ضمن سپاس از پیشنهاد کننده این جلسه علمی که می تواند به عنوان نماد یک کار گروهی در مجامع علمی کشور .محسوب شود. سوال بنده این است که آیا دانشگاه امیرکبیر رشته جغرافیا یا انجمن علمی دارد؟ آیا منظور انجمن علمی جغرافیای دانشگاه تهران است ؟
ضمنا پیشنهاد می گردد برای جلوگیری از سوء تفاهم و دلخوری سایر گروه های جغرافیای دانشگاههای کشور ، از انجمن جغرافیایی ایران نیز مشورت گرفته شود.