کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تسنیم: فرونشست تهران به‌سمت لایه پایینی کرج در حال حرکت است

تسنیم , 25 تير 1398 ساعت 12:41

عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران گفت: فرونشست تهران در بخشهای جنوب و جنوب‌غربی به‌سمت لایه پایینی شهرستان کرج در حال حرکت است.


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ روز یکشنبه، کمیسیونهای شهرسازی و عمران شورای شهر تهران، پیرو درخواست سازمان نقشه‌برداری کشور، به بررسی پدیده فروریزش و فرونشست زمین در تهران پرداختند.
زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران توضیح داد که دشت تهران مشمول فرونشست سیستماتیک می‌شود که در بخشهای جنوب و جنوب‌غربی به‌سمت لایه پایینی شهرستان کرج در حال حرکت است.
نژادبهرام، با بیان اینکه این نوع فرونشستها در جهان زیاد مشاهده می‌شود مانند کالیفرنیا که حدود 9متر فرونشست داشته، گفت: پدیده‌ای که مختص شهر ما نیست، معمولاً به‌دلیل تغییرات لایه‌های زمین قابل مشاهده است.
به‌گفته وی فرونشست معمولاً به دو دلیل اتفاق می‌افتد؛ یکی برداشت بی‌رویه از منابع آب و دیگری وجود گسل‌ها اما بحث اصلی این است که باتوجه به برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی و غیرآبی زمین، که در راستای توسعه از منابع زمین صورت می‌گیرد، فرونشست ایجاد می‌شود و به‌واقع آسیبهای جدی برای سازه‌های سطحی و زیرزمینی به‌ارمغان می‌آورد.
نژادبهرام گفت: سه مسئله طبیعی شهر تهران را تهدید می‌کند؛ موضوع سیلابها، فرونشست زمین و زلزله که مهم این است که وقتی میزان منابع برداشتی از زمین با منابع تزریقی به آن هم‌خوانی نداشته باشد، مسئله فرونشست بیشتر نمود پیدا می‌کند.
وی توضیح داد که دشت رفسنجان، مشهد، کرمان، دشت کبود، جنوب تهران و... مشمول فرونشست می‌شوند و دشت ورامین بارزترین نمونه‌ها در تهران است که با حدود 20 سانتی‌متر بارزترین فرونشست را داشته است.
عضو شورای شهر تهران ادامه داد: حدود 840 میلیون مترمکعب آب در تهران مصرف می‌شود و 800 میلیون بازگشت دارد که این عدم تراز مصرف و بازگشت، مسئله‌ای است که ما را نگران می‌کند. شهر تهران بیش از 925هزار پارسل دارد که 900هزار پارسل آن به شبکه فاضلاب متصل شدند.
نژادبهرام تصریح کرد: دوهزار کیلومتر شبکه جمع‌آوری آبهای سطحی در تهران وجود دارد؛ 76 کیلومتر تونل فاضلاب و 9002 هزار انشعاب آب که با توجه به اینها باید 22 تصفیه‌خانه در تهران دایر شود که بخشی از آن هنوز تکمیل نشده است.

 


کد مطلب: 1207

آدرس مطلب: https://www.ncc.org.ir/news/1207/تسنیم-فرونشست-تهران-به-سمت-لایه-پایینی-کرج-حال-حرکت

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.org.ir