تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۵
کد مطلب : ۱۴۹۲
امیر سرتیپ دوم فخری در دیدار با مهندس مسعود شفیعی بیان کرد:

با تقویت همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه‌برداری کشور، دغدغه‌های دو سازمان، برطرف می‌شود

امیر سرتیپ دوم مجید فخری در دیدار با مسعود شفیعی بیان کرد: با تقویت همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه‌برداری کشور، دغدغه‌های دو سازمان، برطرف می‌شود.
با تقویت همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه‌برداری کشور، دغدغه‌های دو سازمان، برطرف می‌شود
plusresetminus
۰
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و هیأت همراه روز چهارشنبه 23 مرداد ماه با حضور در سازمان نقشه برداری کشور، با رئیس و چند تن دیگر از مدیران این سازمان درباره زمینه همکاری مشترک دیدار و گفتگو کردند.
مسعود شفیعی ضمن تأکید بر تقویت همکاری های مشترک این دو مجموعه در زمینه های فنی، به پیگری موارد تفاهم نامه منعقد شده قبلی نیز اشاره کرد.
شفیعی؛ از حسن نظر دکتر فخری نسبت به سازمان نقشه برداری کشور تقدیر کرد و گفت: نگاه مثبت سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به سازمان نقشه برداری کشور در جهت پیشبرد اهداف کشور، مهم خواهد بود.
وی به نمونه ای از تعاملات دو سازمان اشاره کرد و افزود: همکاری خوب این دو مجموعه در زمینه حذف نقاط ممنوعه از تصاویر هوایی و نقشه ها، یکی از گام های موفق در راستای همکاری های مشترک است.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، یک ظرفیت غنی برای کشور است، اظهار کرد: در گسترش تعاملات سازمان نقشه برداری کشور با استان ها، سعی بر این است که از ظرفیت سازمان جغرافیایی به بهترین نحو استفاده شود تا از اتلاف منابع جلوگیری بعمل آید.
شفیعی، در بخش دیگری از سخنان خود، نظارت بر عملکرد بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و آن را گام موثری در زمینه تقویت کسب و کار حوزه مهندسی نقشه برداری دانست و افزود: اگر تصمیم گیران و برنامه ریزان کشور به استفاده بیشتر از داده های مکانی و نقشه ها در پروژه های عمرانی مجاب شوند، می تواند به رونق کسب و کار نقشه برداری نیز کمک شایانی کند.
شفیعی، تلاش در جهت تصویب و به روزرسانی قانون مدون در حوزه مهندسی اطلاعات مکانی را نیز مهم و در انقعاد تفاهم نامه های مشترک بین این دو سازمان، اثرگذار دانست.
امیرسرتیپ دوم فخری نیز در تأیید سخنان شفیعی به رشد این همکاری ها اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال 98 تا کنون، برگزاری 3 نشست مشترک با سازمان نقشه برداری کشور، بیان گر تقویت تعاملات بین دو دستگاه می باشد.
وی سازمان نقشه برداری کشور را یک شریک راهبردی خواند که می تواند به حل بسیاری از دغدغه های حوزه نقشه و اطلاعات مکانی کمک کند.
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در ادامه گفت: با بررسی ماهیت نوع همکاری که این دو دستگاه با یکدیگر دارند می توان بررسی کرد که هر یک در چه زمینه ای می توانند فعالیت داشته باشند.
دکتر مجید فخری؛ یکی از مشکلات سازمان جغرافیایی را وضعیت هواپیماهای این سازمان عنوان  کرد که در این زمینه از سازمان نقشه برداری کشور درخواست همکاری داشت.
مهندس شفیعی نیز در این راستا شرح کاملی از وضعیت کنونی هواپیماهای سازمان ارائه داد و از انجام عکسبرداری هوایی برای رفع نیاز های سازمان جغرافیایی اعلام آمادگی کرد.
البته بهره گیری از پهپاد ها نیز از سوی شفیعی برای همکاری های آتی با سازمان جغرافیایی مطرح شد. به روزرسانی نقشه های دو سازمان و رفع سایر نیازهای مشترک و همچنین تشکیل گروه های همفکری مشترک نیز موضوعات دیگری بود که در این نشست کاری به آن پرداخته شد.
در ادامه این دیدار صمیمانه، دکتر بحیرایی معاون سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح بر حمابت و تقویت بخش خصوصی توسط هر دو سازمان تاکید داشت. همچنین دکتر جاویدانه مدیرخدمات فنی سازمان نقشه برداری کشور نیز در خصوص طرح ایجاد دفاتر پیشخوان برای ارایه محصولات، نقشه و داده های مکانی به منظور سهولت و سرعت بخشی به درخواست کاربران اشاره داشت و پیشنهاد داد با در اختیار قرار گرفتن اندکس داده های مکانی به ویژه عکس های هوایی دهه40 سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به اندکس های رقومی تهیه شده از داده های مکانی سازمان، یکپارچگی برای پوشش کشوری داده ها ایجاد خواهد شد و بعد از نتیجه جستجو توسط کاربر، ارجاع از طریق دفاتر پیشخوان به سازمان متولی آن داده، مستقیما داده خواهد شد. 
دکتر سعادت، مدیرکل نقشه برداری زمینی و ژئودزی سازمان نقشه برداری کشور نیز پیشنهاد یکپارچگی ایستگاه های دائمی GPS هر دو سازمان را داد و دکتر صدیقی مشاور معاونت فنی سازمان نیز، پیشنهاد تجمیع ورود داده های ایستگاه های GPS دو سازمان به صورت ورود به یک نرم افزار واحد تصحیح و تدقیق مختصات را ارایه داد.
در نهایت مقرر شد تمامی موضوعات مطرح شده در این نشست، در به روز رسانی تفاهم نامه منعقده مابین دو سازمان درج شود و با تشکیل کارگروه های تخصصی مشترک، پیگیری و به انجام برسند.
پس از اتمام جلسه، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و هیئت همراه، از اداره ژئودزی و ژئودینامیک اداره کل نقشه برداری و ژئودزی سازمان نقشه برداری کشور بازدید نمودند و از نزدیک با فعالیت های این اداره به ویژه در حوزه ایستگاه های ژئودینامیک سراسری و ایستگاه های گیرنده های دائمی GPS سازمان، بیشتر آشنا شدند تا در همکاری های آتی مد نظر طرفین قرار گیرد.
گفتنی است با وحدتی که بین دو سازمان بوجود آمده است، چشم انداز روشنی در جهت نیل به اهداف ملی در حوزه مهندسی نقشه برداری و تولید نقشه و اطلاعات مکانی در کشور ایجاد شده است. 
 
نام شما
آدرس ايميل شما