تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۹
کد مطلب : ۵

پیشنهاد مهم سازمان نقشه‌برداری كشور برای كاهش مخاطرات آتشفشان دماوند: ایجاد رصدخانه دائمی پایش تغییرات

روز دوشنبه 26 شهریورماه 1397، نشست ویژه ریسک آتشفشان دماوند(ریسک موجود و چه باید کردها) با هدف بررسی وضعیت ریسک آتشفشان دماوند در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور کارشناسان و متخصصینی از سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان زمینشناسی، سازمان هواشناسی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
پیشنهاد مهم سازمان نقشه‌برداری كشور برای كاهش مخاطرات آتشفشان دماوند: ایجاد رصدخانه دائمی پایش تغییرات
plusresetminus
۱
ایجاد رصدخانه دائمی پایش تغییرات در دامنه‎های دماوند با تجهیزات مختلف نقشهبرداری، زمین‎شناسی و زلزله‎نگاری می‎تواند مخاطرات ناشی از وقوع آتشفشان احتمالی در دماوند را کاهش دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‎برداری کشور، ایران در منطقه جغرافیایی خاصی قرار دارد که با بلایا و مخاطرات طبیعی فراوانی از جمله سیل، رانش زمین، گرد و غبار، ریزگردها، فرونشستها و آتشفشان‎ روبروست؛ پرداختن به این موضاعات و تجزیه و تحلیل علمی آن لازم و ضروری به نظر میرسد.
یکی از این بلایا، آتشفشان‎ها هستند که ممکن است بر اثر حرکات صفحات تکتونیکی و یا ناشی از ساختار تکتونیکی منطقه باشد. لذا پایش حرکات آن‎ها مهم و از برنامههای اصلی مدیریت پیشگیری از بحران است.

تغییرات معناداری در دماوند رخ نداده است
در همین راستا روز دوشنبه 26 شهریورماه 1397، نشست ویژه ریسک آتشفشان دماوند(ریسک موجود و چه باید کردها) با هدف بررسی وضعیت ریسک آتشفشان دماوند در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور کارشناسان و متخصصینی از سازمان نقشهبرداری کشور، سازمان زمینشناسی، سازمان هواشناسی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‎شناسی و مهندسی زلزله و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد.
سازمان نقشهبرداری کشور که عضو اصلی کارگروه ملی مخاطرات زلزله، زمین لغزش، ابنیه ساختمان و شهرسازی است نیز در این نشست علمی و تخصصی حضور فعال داشت.
در این نشست دکتر حمیدرضا نانکلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشهبرداری کشور و عضو کارگروه مخاطرات زلزله، طی سخنانی به ارائه آخرین دستاوردها در حوزه شبکه " GNSS"  کشوری، تصاویر ماهوارهایInsar، و ثقل سنجی در ارتباط با آتشفشان دماوند پرداخت.
وی با اشاره به اینکه ایران از لحاظ تکتونیکی بین دو صفحه عربی و اوراسیا قرار دارد و صفحه عربی فشار زیادی به ایران وارد می‌کند، ادامه داد: «کشور ما شاهد پدیده‌های مختلف تکتونیکی و غیرتکتونیکی است که بخشی از آن به دلیل همین فشار روی می‌دهد».
به گفته وی از جهت تغییرات پوسته‌ای می‌توان گفت تغییرات معنی‌دار و غیرطبیعی در قله دماوند رخ نداده، ولی تغییرات آنجا باید بهطور مستمر پایش شود و ایستگاه‌های لرزه‌نگار، شتاب‌نگار و جی‌.پی‌.اس در دماوند نصب شود تا از تحلیل داده‌های دقیق و چندحوزه‌ای بتوانیم وضعیت تغییرات پوسته‌ای در دماوند را بررسی کنیم.

ایران هر ساله 22 میلی‎متر جمع می‎شود
نانکلی با اشاره به وضعیت پایش پوسته زمین در منطقه دماوند، اظهار کرد: «ما ۱۳۰ ایستگاه GPS را از سال 1383 به تدریج در مناطق مختلف کشور فعال کرده‌ایم که وضعیت پوسته زمین را رصد می‌کنند. یافته‌های ما نشان‌دهنده تغییرات شکلی روی پوسته منطقه دماوند است، در مناطقی که شبکه GPS تراکم بهتری دارد مانند شمال غرب دماوند یا منطقه البرز با دقت بهتری می‌توان داده‌ها را تحلیل کرد».
به گفته رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشهبرداری کشور محاسبات جدید نشان می‌دهد که پوسته زمین در ایران به دلیل فشار صفحه عربی هر سال ۲۲ میلیمتر جمع می‌شود و در منطقه البرز بخشی از نرخ لغزش گسل‌ها و کوتاه‌شدگی پوسته به همین دلیل است.

پیشنهاد ایجاد رصدخانه برای پایش دایمی حرکات آتشفشانی
وی در ادامه از پیشنهاد سازمان نقشهبرداری کشور مبنی بر ایجاد رصدخانه‎های دایمی برای پایش مداوم تغییرات و حرکات آتشفشانی در محدوده دماوند خبر داد و گفت: «این رصدخانه مجموعه‎ای از تجهیزات "استرین گیج"،" دستگاه ثقل سنج"، "GPS" ، "لرزه نگار" و "شتاب نگار" را خواهد داشت و لازم است 2 یا 3 رصدخانه در محدوده دماوند ایجاد شود».
 نانکلی افزود: «با ایجاد این رصدخانه‎ها و پایش دایمی حرکات آتشفشانی می‎توان پیش نشانگرهای مطمئنی برای مخاطرات آتشفشان ایجاد کرد».

افزایش ارتفاع دماوند
رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشهبرداری کشور با اشاره به داده‌های ایستگاه ژئودینامیک سازمان نقشهبرداری کشور در منطقه پلور، خاطرنشان کرد: «این داده‌ها از سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد دماوند به سمت شمالشرق در حال حرکت است و در ارتفاع هم ۳ میلی‌متر بالاآمدگی داشته است».

گفتنی است در این نشست دکتر یحیی جمور، دکترفرخ توکلی، دکتر سعادت و دکتر جعفریسلیم؛ معاون فنی، مشاور رئیس سازمان، مدیرکل زمینی و معاون GIS سازمان نقشهبردرای کشور نیز حضور داشتند.
نام شما
آدرس ايميل شما