تاریخ انتشارشنبه ۶ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب : ۵۰۷

استفاده همزمان سرویس‌های WMS (سامانه رسا)

استفاده همزمان سرویس‌های WMS (سامانه رسا)
plusresetminus
۱۰
۱۹

 

با انجام عملیات مربوط به اصلاحات و به روزرسانی های فرایندهای داخلی سازمان نقشه برداری کشور، سامانه "رسا" از امروز خدمات خود را کمافی السابق ادامه میدهد.امیدوار است مورد رضایت کاربران محترم قرار گیرد(16_09_1398)

این سامانه مستقیما از طریق آدرس http:\\rasa.ncc.org.ir  نیز قابل دسترس می باشد.

به نام خدا

 

 لطفا نظرات خود را از طریق "انتقادات و پیشنهادات"، و یا ncctsm@ncc.org.ir  منعکس فرمائید.

 (آخرین تغییر 98/06/20)
 
استفاده همزمان سرویس‌های WMS(سامانه رسا)
 
 
 راهنمای سامانه رسا

راهنمای استفاده از سرویس‌های محصولات سازمان در نرم‌افزار ArcMap
راهنمای استفاده از سرویس‌های محصولات سازمان در نرم‌افزار Google Earth
راهنمای استفاده از سرویس‌های محصولات سازمان در نرم‌افزار QGIS
راهنمای استفاده از سرویس های عکس های رقومی (Ultra Cam)
راهنمای استفاده از سرویس های عکس های هوایی آنالوگ موردی
راهنمای استفاده از سرویس‌های عکس‌های هوایی آنالوگ پوششی
راهنمای استفاده از سرویس های نقشه های موردی
راهنمای استفاده از سرویس‌های نقشه‌های فتوگرامتری آنالوگ
راهنمای استفاده از سرویس‌های نقشه‌های پوششی
راهنمای استفاده از سرویس های نقاط مبنایی
راهنمای استفاده از سرویس های چارت های دریایی
راهنمای استفاده از سرویس‌های مدل ارتفاعی رقومی

سرویس‌های WMS محصولات، که از ابتدای سال 1396، توسط مدیریت خدمات فنی سازمان نقشه برداری کشور به منظور تامین هرچه بیشتر تسهیلات برای کاربران محترم، اقدام به راه اندازی شده‌اند، تا کنون به دو روش مختلف ارائه می‌شدند. در روش اول، هریک از سرویس‌های محصولات دارای یک لینک ارتباطی در وبگاه بوده و از آن طریق به صورت تک محصولی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. لذا برای شناسایی کلیه محصولاتی که برای یک نقطه جغرافیایی مشخص وجود دارد، لازم بود از طریق گردش در منوهای مختلف وبگاه، سرویس‌های کلیه محصولات به صورت تک تک  باز شده و به منطقه مورد نظر مراجعه نموده و  سپس مشخصات محصولات استخراج شوند. ضمن آنکه پهنای تصویر ثابت بوده و به راحتی قابل تنظیم نمی‌بود. در روش دوم، امکان برقراری اتصال مستقیم به سرورها از داخل محیط های نرم‌افزاری کاربران مطابق با "راهنمای استفاده از سرویس محصولات در سایر نرم‌افزارها"  (ArcmapGoogleEarth, QGIS)، فراهم گردید. در روش دوم این امکان وجود داشت که کاربران محترم از طریق نرم ‌افزارهای شخصی خود به همه سرویس‌های محصولات مرتبط گردیده و همه آن ها را همزمان مورد استفاده قرار دهند.
امکان جدیدی که تحت عنوان "سامانه رسا " (راهنمای سرویس های اطلاعات‌مکانی) آماده شده است، با استفاده از کتابخانه متن‌باز Open Layers و امکانات جاوا اسکریپت تهیه گردید. همه سرویس‌های موجود محصولات در این محیط تعریف شده‌اند و به مرور نیز به‌روزرسانی خواهند شد.  
با استفاده از این امکان، کاربران می‌توانند ابتدا با بزرگنمایی مناسب، به موقعیت جغرافیایی مورد نظر رفته و سپس لایه‌های مختلف را روشن و خاموش نموده و به این ترتیب از مشخصات محصولاتی که برای آن منطقه موجود می‌باشند مطلع گردند. در قسمت‌های بعد توضیحات مختصری همراه با تصویر برای یک مثال ارائه می‌گردد. در این مثال نحوه دستیابی به محصولات موجود برای محدوده شهر یزد توضیح داده می‌شود. برای استفاده از پنجره بزرگنمایی لازم است یا از ابزار بزرگنمایی پنجره ای استفاده شود و یا کلید Shift همزمان با عمل Drag فشرده باشد. همچنین بهتر است از اکسپلوررهای IE  و یا Fox استفاده شود.همچنین میتوان از ابزارهای بزرگنمایی قبلی یا بعدی استفاده نمود.ابزار اندازه گیری مسافت نیز قابل استفاده است که در ادامه توضیح داده خواهد شد. 
با استفاده از آیکون هایی که برای مدیریت نقشه ای در اختیار قرار دارند محدوده مورد نظر را بزرگنمایی نموده و آنقدر این عمل تکرار گردد تا مشابه با شکل‌های زیر، محدوده شهر یزد مشاهده گردد. 
پس از آنکه محدوده مورد نظر  ملاحظه گردید می‌توان کلیه لایه‌‌های اطلاعاتی را مشابه با شکل زیر فعال نمود و از موجود بودن و یا عدم وجود محصولات مختلف سازمان در آن محدوده مطلع گردید. البته از آنجا که این سرویس‌‌ها در شبکه وب ارائه می‌گردند و از سرورهای خیلی مناسبی هم نسبت به تعداد کاربران برخوردار نیستند باید کمی تامل نمود تا سرویس‌ها بر روی تصویر آورده شوند. بنابراین چنانچه سرویسی فعال گردید ولی بلافاصله اندکسی بر روی صفحه تصویر اضافه نشد نباید فرض نمود که حتما محصولی برای آن نقطه  وجود ندارد، بلکه ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای نمایش اندکس‌ها باشد.
محدودیتی در تعداد لایه های روشن شده نمی باشد ولی همواره بهتر است با توجه به سرعت مدیریت نقشه ای وهمچنین قابلیت تشخیص مشخصات محصولات مورد نظر، تعداد مناسبی از لایه ها را همزمان روشن نگاه داشت.

چنانچه محل نقطه جغرافیایی مورد نظر برروی نقشه شناخته شده نباشد ولی مختصات جغرافیایی آن در دسترس باشد، مناسب است که در ابتدا مختصات مربوطه را مشابه تصویر ذیل در محل هایی که ملاحظه می‌گردند درج نمود و سپس با کلیک بر روی آیکون قرمز رنگی که شکل نشانگر دارد یک نشانگر در محل مورد نظر ایجاد نمود. و پس از آن مشابه قبل اقدام به انجام بزرگنمایی ها شود. این نشانگرها می توانند به تعداد مورد نیاز بر روی نقشه درج گردند تا محدوده مورد نظر را بهتر مشخص نمایند. در این مثال نقطه ای حوالی لنگرود با طول جغرافیایی 50.143 و عرض جغرافیایی 37.195 در نظر گرفته شده است. برای معرفی مختصات موردنظر می‌توان به روش درجه دقیقه ثانیه نیز که با یک کاراکتر حرف فاصله جدا شده باشند استفاده نمود. همچنین می‌توان از مختصات UTM به همراه شماره زون استفاده کرد.دقت شود که فیلد شماره زون برای حالتهلیی که مختصات یو تی ام نیست باید حتما خالی باشد. تصاویر زیر هربار نقطه مورد نظر را با حالتهای مختلف نشان داده اند.چنانچه مختصات مورد نظر در محلی قرار داشته باشد که نتوان به راحتی شماره عکس مناسب مربوطه را شناسایی نمود می توان طبق توضیحات ذیل با استفاده از ابزار اندازه گیری مسافت نزدیک ترین به نقطه مورد نظر را شناسایی و انتخاب نمود.با کلیک بر روی ابزار اندازه گیری مسافت پنل مربوط به ابزار های بزرگنمایی پنجره ای و مدیریت Pan غیرفعال میگردد.با انتخاب نقاط متوالی مسافت طی شده را ملاحظه نمود و در انتها با انجام   dbClickمیتوان مسافت گیری جدیدی را آغاز نمود،با کلیک مجدد بر روی ابزار اندازه گیری مسافت، این ابزار غیر فعال گردیده و مجددا پنل مربوط به بزرگنمایی پنجره ای فعال میگردد.
در تصاویر ذیل عکس شماره 44(با فاصله 1.046 کیلومتر) که در مسافتی کوتاه از تر از عکس شماره 21 (با فاصله 1.094 کیلومتر) است،برای نقطه مورد نظر پوشش بیشتری میدهد.


برای آنکه بتوان به نحوه شناسایی مشخصات هریک از اندکس‌ها پی برد می‌توان به راهنماهای همان سرویس‌ها مراجعه نمود.
 با استفاده از آیکون آبی رنگی که به شکل علامت سوال است می‌توان به بخش انتقادات ، پیشنهادات و راهنما مراجعه نمود.

نام شما
آدرس ايميل شما

ابراهیم ولی زاده نوذری
feedback
Iran, Islamic Republic of
خیلی ضعیف میباشد.
مجید غلامی
feedback
Iran, Islamic Republic of
خیلیم عالی میباشد!!!!!!!
میلاد
feedback
Iran, Islamic Republic of
مدتی است این سرویس ها از دسترس خارج شده اند، لطفا پیگیری کنید، یا اینکه کلا تعطیلش کید و مردم رو الکی سرکار نذارید. ممنون
مسعود صمیمی
feedback
با سلام
چطور می شود از سازمان شما عکس هوایی از بخشی از زمین های یک روستا درخواست کرد؟
برای رفع یک اختلاف ملکی در روستا نیاز به عکس هوایی در حدود بیست سال پیش داریم تا مرزهای قدیمی املاک مشخص باشد.
ایا امکانش هست؟
با تشکر
موسی صادقی نیک
feedback
Iran, Islamic Republic of
اینجانب موسی صادقی نیک کارشناس رسمی ذیصلاح در تفسیر عکسهای هوایی با کاربرد در امور اراضی و املاک و کشاورزی می باشم میتونم براتون کارتون را انجام بدم شماره تماسم - تماس بگیرید
مهندس موسی صادقی نیک مفسر عکس های هوایی و ماهواره ای
feedback
Iran, Islamic Republic of
اینجانب موسی صادقی نیک کارشناس رسمی ذیصلاح در تفسیر عکسهای هوایی با کاربرد در امور اراضی و املاک و کشاورزی می باشم میتونم برای تفسیر عکسهای هوایی برای سراسر کشور با کلیه افراد حقیقی و سازمانها و وکلاء و کارشناسان همکاری کنم شماره تماسم برای سفارش و هماهنگی کار تماس بگیرید
مرتضی رهبرنیا
feedback
Iran, Islamic Republic of
با سلام و احترام بنده قبلا راحت با گوگل ارت و یا جی ای اس از این امکانات استفاده میکردم ولیکن مدتی است که به هیچ وجه نمی شود از این امکانات استفاده کرد و مرتبا شبکه شما جواب نمی دهد لطفا راهنمایی فرمایید .ممنون
علی مدد
feedback
Iran, Islamic Republic of
به دنبال انجام برخی اصلاحات و به روزرسانی های فرایندهای داخلی سازمان نقشه برداری کشور، برای مدتی محدود این سرویس ها ارائه نخواهند شد. ضمن عرض پوزش، انشاله به محض آمادگی، مجددا این خدمات در اختیار کاربران محترم قرار داده خواهد شد.
فاطمه شریفی
feedback
Denmark
با سلام
برای استفاده از سرویس های همزمان wms طی چند روز اخیر بنده به مشکل خوردم.ممنون می شوم که راهنمایی کنید.
علی مدد
feedback
Iran, Islamic Republic of
با عرض سلام و پوزش،
این مشکل همگانی است و در سایت نیز اعلام شده است. انشاله بلافاصله پس از اتمام عملیات مرتبط با شبکه و سرورهای سازمان نقشه برداری، مجددا این خدمات مثل گذشته ارائه می گردند.